• Pazartesi 19.3 ° / 5.5 ° Bulutlar
  • Salı 15.3 ° / 5.4 ° Light rain
  • Çarşamba 16.4 ° / 5.8 ° Bulutlar

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Trabzonspor 37 23 2 12 35 81
2.Fenerbahçe 38 21 7 10 35 73
3.Konyaspor 38 20 10 8 21 68
4.Başakşehir FK 37 18 11 8 18 62
5.Alanyaspor 37 18 12 7 8 61
6.Beşiktaş 38 15 9 14 8 59
7.Antalyaspor 38 16 11 11 7 59
8.Fatih Karagümrük 37 16 12 9 -4 57
9.Sivasspor 38 14 12 12 2 54
10.Kasımpaşa 38 15 15 8 10 53
11.Adana Demirspor 37 14 13 10 6 52
12.Galatasaray 38 14 14 10 -2 52
13.Hatayspor 37 14 15 8 -7 50
14.Kayserispor 38 12 15 11 -7 47
15.Gaziantep FK 38 12 16 10 -8 46
16.Giresunspor 37 12 16 9 -3 45
17.Çaykur Rizespor 38 10 22 6 -27 36
18.Altay 38 9 22 7 -18 34
19.Göztepe 37 7 23 7 -30 28
20.Yeni Malatyaspor 38 5 28 5 -44 20
21.Denizlispor 40 6 24 10 -39 28

ÖĞRENCİLER YURT DIŞINDA BİLGİ VE BECERİLERİNİ GELİŞTİRECEK

BİN BİR EMEKLE YAPILAN ÜRÜNLER SERGİLENDİ

MUŞ’TA ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İÇİN NEY KURSU

MUŞ’TAN 3 ÖĞRETMEN VE 18 ÖĞRENCİ ERASMUS KAPSAMINDA YURT DIŞINA GİDECEK

10 BİN OKUL PROJESİ İLE MUŞ’TAKİ 680 OKULUN İHTİYACI GİDERİLİYOR

BARIŞAN, ADAY ÖĞRETMENLİK VE ÖĞRETMENLİK KARİYER BASAMAKLARI YÖNETMELİĞİNİ DEĞERLENDİRDİ

UBF, TARIM EĞİTİMLERİNE DEVAM EDİYOR

DENEYAP TEKNOLOJİ ATÖLYESİ BAŞVURULARI BAŞLADI

MUŞLU ÖĞRENCİLER MALAZGİRT İLÇESİNİ GEZDİ

MAUN AKADEMİSYENLERİNİN 120 GÜNDE 101 BİLİMSEL ÇALIŞMASI YAYIMLANDI

İlginizi Çekebilir

AŞÇILIK BÖLÜMÜNÜN İLK MUTFAK EĞİTİMLERİ BAŞLADI

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Sosyal Bilimleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde bu yıl açılan Aşçılık Bölümünde eğitimler başladı.

AŞÇILIK BÖLÜMÜNÜN İLK MUTFAK EĞİTİMLERİ BAŞLADI

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Sosyal Bilimleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde bu yıl açılan Aşçılık Bölümünde eğitimler başladı.

 

Muş Alparslan Üniversitesinde bu yıl eğitim ve öğretime başlatılan aşçılık bölümündeki ilk eğitimi için etkinlik düzenlendi. İlk defa bu yıl 40 öğrenci alarak eğitimlerine başlanan aşçılık bölümü öğrencilerine ilk mutfak eğitimi verilmeye başladı.

Düzenlenen ilk eğitim için düzenlenen etkinliğe Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Mehmet Özalper ve Otel Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Nuray Türkoğlu’da katılarak öğrencilerin heyecanına ortak oldular.

Öğretim görevlisi ve eğitmen şef Hüsnü Kasar tarafından verilen eğitimlerde öğrencilere fermente mutfak ile ilgili bilgiler verildi. Eğitim için hazırlanan ürünler ise katılımcılara tattırıldı.

POLAT, “İLK DEFA BU YIL 40 ÖĞRENCİ ALARAK EĞİTİM- ÖĞRETİME BAŞLADI”

Düzenlenen ilk mutfak eğitimi etkinliğine katılan Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, eğitim sonrası yapmış olduğu açıklamada aşçılık bölümünün önemine değinerek şunları söyledi: “Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulunda açmış olduğunuz aşçılık okulu ilk defa bu yıl 40 öğrenci alarak eğitim- Öğretim faaliyetlerine başladı. Bunun bölge açısından çok önemli bir program olduğunu biliyorduk. Onun için uzun süren bir hazırlık yaptık. Aşçı hocalarımızı ve öğretim görevlisi arkadaşlarımızı alarak çok hızlı bir şekilde eğitim-öğretim faaliyetlerine başladık. Görmüş olduğunuz mutfak aslında hazırlık aşamasında kurmuş olduğumuz bir mutfak, inşallah çok daha geniş çok daha iyi ortamlarda bu faaliyetlerimiz devam edecek. Burada bizlere katkı sunan hemşerimiz aynı zamanda İstanbul Sanayi Odası Başkanımız Erdal Bahçivan'a biz çok teşekkür ediyoruz, onun katkılarıyla bu mutfak kuruldu. Daha başka hayırseverlerimizin de ufak çaplı da olsa katkıları oldu kendilerine müteşekkiriz.“ dedi.

POLAT, “MAUN GASTRONOMİ ALANINDA AŞÇILIK ALANINDA KENDİSİNİ İSPAT EDECEK”

Muş Alparslan Üniversitesinin Gastronomi alanında aşçılık alanında ilk adımlarını attığını belirten Rektör Polat, bu adımların ileride daha büyüyerek devam edeceğini vurgulayarak şunları söyledi: “Bugün fermente mutfakla ilgili bir çalışma yaptık. Hüsnü Kasar hocamızın hazırlamış olduğu fermente mutfakla ilgili örnekleri gördünüz, tadına hep birlikte baktık. Bu sunumu öğrenci arkadaşlarımız için yaptık ama aslında üniversitemizde topluluklar üzerinden bütün öğrenci kardeşlerimize genelde bu tür etkinlikler yapılıyor. Daha önce Osmanlı şerbetleri ile ilgili çalışmalar oldu. Yine yerel yemeklerle ilgili çalışmalarımız oldu. İnşallah nasip olursa Suşi etkinliğimiz olacak. Muş'ta Suşi ile ilgili Türkiye'nin farklı yerlerinden önemli Ustalar aşçılarımız hocalarımız gelecek burada uygulamalı olarak bir Suşi eğitimi de vereceğiz. Yakın zamanda yapmayı planlamıştık ulaşımla ilgili sıkıntılar olduğu için ertelemek durumunda kaldık. Dolayısıyla Muş Alparslan Üniversitesi Gastronomi alanında aşçılık alanında İnşallah kendisini ispat edecek. Bunlar İlk Adımlar küçük adımlar ama büyüyerek inşallah bu adımlar ilerleyecek. İleride belki 4 yıllık fakültenin ve gastronomi ile ilgili bölümlerin açıldığına da şahit olacağız. Ben emeği geçen arkadaşlarımıza başta Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu müdürümüz Sayın Mehmet Özalper'e ve Hüsnü Kasar hocamıza çok teşekkür ediyorum.” Dedi.

POLAT, “ÇORTİ’Yİ ENDÜSTRİYEL BİR ÜRÜNE DÖNÜŞTÜRÜP TÜRKİYE'YE TANITMAYA ÇALIŞACAĞIZ”

Muş’un yerel yemekleri ile ilgilide çalışmalarının olduğunu belirten Rektör Polat, Çorti aşını Türkiye’ye tanıtmak için bir projelerinin olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Bizim planlarımız arasında olan eğer nasip olursa Muş'un yerel yemekleri ile ilgili bir çalışma yapmak istiyoruz. Bunu daha önce de Vali Bey ile görüşmüştük Muş’un yemeklerini ulusal anlamda tanıtıldığı bir festival yapmak istiyoruz. İnşallah ona da hep birlikte şahit olacağız. Çorti aşı ile ilgili üniversitemiz Teknoloji Transfer Ofisi tarafından da desteklenen bir projesi var, özel sektörle birlikte yürütüyoruz. Çorti’yi endüstriyel bir ürüne dönüştürüp Türkiye'ye tanıtmaya çalışacağız. Önümüzdeki günlerde onunla ilgili bir toplantımız da olacak bu yerel yemeği de inşallah biz Türkiye'ye ve dünyaya tanıtmış olacağız” şeklinde konuştu.

ÖZALPER, “MUŞ'A BİR KATKI SUNMAK ADINA BU BİLİM DALINI AKADEMİK HAYATA KAZANDIRDIK”

Gastronomi biliminin dünyada merak uyandıran bir bilim dalı olduğunu belirten Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Mehmet Özalper, Muş’a katkı sunmak adına bu bilim dalını akademik hayata kazandırdıklarını vurguladığı açıklamasında şunları söyledi: “Gastronomi biliminin dünyada merak uyandıran bir bilim dalı olduğunu keşfetmemizden hemen sonra Doğu Anadolu Bölgesi'ne, Muş'a bir katkı sunmak adına bu bilim dalını akademik ortamda nasıl geliştirebiliriz diye bir planlama yaptık. Hemen akabinde Meslek Yüksekokulumuz bünyesinde lokanta Hizmetleri Bölümü dahilinde aşçılık programımızı geçen yıl açtık. İlk defa gelen 40 öğrencimiz kayıt yaptırdılar ve eğitim vermeye başladık, şu an içinde bulunduğumuz uygulama mutfağında bu yıl faaliyete soktuk. Burada özellikle Doğu Anadolu'nun zengin yemek kültürü Doğu Anadolu’nun özelinde Muş'un zengin yemek kültürünü tüm dünyaya tanıtmak ve tabii en vazgeçilmezimiz olan gençlerimizin bu kadar rağbet edilen bir bilim dalında uzmanlaşmalarını sağlamak üzere Akademi’nin ilk adımı ön lisans programında bu eğitimi almalarını gayret ettik. Bölümümüzü kurduktan sonra doktor öğretim üyesi, işin uzmanı olarak yine gastronomi alanında uzman Öğretim üyelerini yüksekokul kadrosunda dahil ettik. Bu yapmış olduğumuz uygulama özellikle fermente mutfak adıyla aşçılık bölümünün yapmış olduğu uygulamalardan bir tanesidir. Bunların devamını planlamaktayız. Yine bölgemizde ilk defa yapılacak olan Suşi eğitimini biraz daha mevsim itibariyle erteledik en yakın zamanda gerçekleştireceğiz. Yapmış olduğumuz bu fermente mutfak eğitimine katılanlara kurs katılım belgelerini takdim ettik. Program açılma aşamasında emeği geçen başta programımızın bölüm başkanı Dr. Öğretim Üyesi Nuray Türkoğlu hocamıza, yine program başkanımız öğretim görevlisi aynı zamanda eğitmen şefimiz olan Hüsnü Kasar hocamıza çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

TÜRKOĞLU, “MEZUN OLAN HER ÖĞRENCİ HER YERDEKİ RESTORANLARDA ÇALIŞABİLİR”

Otel Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Nuray Türkoğlu ise,“Öğrencilerimiz buradan mezun olduktan sonra Turizm işletmelerinin hepsinde çalışabilirler. Bunun içine oteller, havalimanı işletmelerinde ve tren garlarında bulunan, her yerdeki restoranlarda çalışabilirler Ayrıca kendi işlerini kurmak isteyen öğrencilerimiz de var. Özellikle bu bölgede kendi işlerini kurmak istiyorlar. Bu da tabii ki Muş bölgesinin özellikle tanıtılmamış yöresel lezzetlerin tanıtılması olarak da ileride değer kazandıracaktır” ifadelerini kullandı.

EĞİTİM 9.01.2022 19:14:00 410 0