• Pazartesi 9 ° / -1 ° Parçalı bulutlu
  • Salı 7 ° / -4 ° Güneşli
  • Çarşamba 7 ° / -3 ° Parçalı bulutlu

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Beşiktaş 20 14 4 2 24 44
2.Galatasaray 20 12 5 3 24 39
3.Fenerbahçe 19 12 4 3 16 39
4.Gaziantep FK 20 9 3 8 10 35
5.Trabzonspor 20 9 5 6 2 33
6.Hatayspor 20 9 6 5 4 32
7.Alanyaspor 19 9 6 4 13 31
8.Fatih Karagümrük 20 8 6 6 4 30
9.Yeni Malatyaspor 20 7 7 6 1 27
10.Antalyaspor 20 6 6 8 -6 26
11.Göztepe 20 6 7 7 5 25
12.Çaykur Rizespor 20 6 7 7 -8 25
13.Sivasspor 19 5 5 9 -2 24
14.Başakşehir FK 20 6 8 6 -6 24
15.Konyaspor 20 6 9 5 0 23
16.Kasımpaşa 19 6 9 4 -9 22
17.Kayserispor 19 5 10 4 -9 19
18.Gençlerbirliği 20 5 11 4 -20 19
19.MKE Ankaragücü 19 5 11 3 -8 18
20.BB Erzurumspor 20 4 11 5 -16 17
21.Denizlispor 20 3 12 5 -19 14

BULANIK’TA DEV ALT YAPI ÇALIŞMASI BAŞLADI

MUŞ’TA KAPALI KÖY YOLU KALMADI

MUŞ BELEDİYESİ’NDE SÜREKLİ İŞÇİLERE %25 ZAM YAPILDI

MUŞ OVASININ TARIM POTANSİYELİ ORTAYA ÇIKARILACAK

DONAN ARAÇLAR SANAYİYE AKIN ETTİ

TKDK BAŞKANI ADAK’TAN MUŞ’A ZİYARET

KALIR’DAN KUTLAMA MESAJI

KALP VE DAMAR CERRAHİ SETİ ALIMI YAPILACAK

TEMİZLİK HİZMETİ ALINACAK

112 MEMUR VE ZABITA MEMURU ALINACAK

İlginizi Çekebilir

BARIŞAN, 48. BAŞKANLAR KURULU TOPLANTISINA TELEKONFERANS YÖNTEMİYLE KATILDI

Muş Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) ve Muş Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Şube Başkanı Mahir Barışan, başkanlar Kurulu Toplantısına katıldı.

 

Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) ve Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Muş Şube Başkanı Mahir Barışan, Genel Başkan Ali Yalçın Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya telekonferans üzerinden katılım sağladı.

Barışan konuya ilişkin yaptığı açıklamada; ?Pandemi süreci devam ederken, yeni normalde sendikal çalışmaların nasıl ve ne şekilde olacağı; gündemdeki konular üzerine değerlendirmelerin yapıldığı verimli bir toplantı oldu. Toplantımızın hayırlara vesile olmasını Yüce Allah´tan niyaz ediyor Genel Başkanımız Ali Yalçın´ a bu güzel ve anlamlı toplantı için teşekkür ediyorum? ifadelerini kullandı.

?EĞİTİM ÇALIŞANLARININ HAK KAYBINA UĞRAMASININ ÖNÜNE GEÇTİK?

Eğitim-Bir-Sen (Millî Eğitim Şubeleri) Başkanlar Kurulu Toplantısı video konferans yöntemiyle yapıldı. Uzaktan eğitim ve süreç yönetimi, uzaktan eğitime erişim sorunları, salgının eğitim kurumlarına, çalışanlara yaşattığı sıkıntıların görüşüldüğü toplantının açılışında konuşan Ali Yalçın, ?Alandan, sahadaki uygulayıcılardan, teşkilatlarımızdan aldığımız, bize iletilen sorunların çözümü için Bakanlık yetkilileriyle gereken görüşmeleri yaptık. Uzaktan eğitim sürecinde ücretli öğretmenlerin, usta öğreticilerin mağduriyetinin önüne geçilmesi, mazeret tayini, öğretmenlerin iller arası yer değişikliği hakkı, atamaları yapıldığı hâlde kararnamesi gönderilmeyen öğretmenlerin göreve başlatılmaları için sendika olarak üzerimize düşeni yerine getirdik. Böylece eğitim çalışanlarının hak kaybına uğramasının önüne geçtik? ifadelerini kullandı.

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, uzaktan eğitim sürecinde eğitim çalışanlarının herhangi bir hak kaybına uğramamalarının önemli bir kazanım olduğunu ifade ederek, ?Kovid-19 salgın sürecinde hazırladığımız raporlarımız, önerilerimiz ve eleştirilerimiz sayesinde eğitim çalışanlarının birçok sorunu çözüldü. Uygulama içerisinde ortaya çıkan güncel sorunlar da teşkilatımızla yaptığımız istişareler ve taleplerimiz doğrultusunda çözülmeye devam ediyor? dedi.

ÖĞRETMENİN SINIFTA ÖĞRENCİSİYLE BİRLİKTE YER ALMASI VE MESLEĞİN SAYGINLIĞININ KORUNMASI TEMEL HEDEF OLMALIDIR

Salgın sürecinde okulların açılması taleplerinin ne kadar doğru ve yerinde bir talep olduğunu gördüklerini belirten Yalçın, sözlerini şöyle sürdürdü: ?Eğitim çalışanlarının saygınlığına, toplumsal konumuna, meslekî yeterliliğine zarar verecek söz ve davranışlardan ısrarla kaçındık. Öğretmenin sınıfta öğrencisiyle birlikte yer alması ve mesleğin saygınlığının korunması temel hedefimiz oldu. Aradan geçen zaman bizim haklılığımızı bir kez daha ortaya koydu. Yüz yüze eğitime yeniden ara verilmiş olsa da toplum, en güvenli yerin okul olduğunu gördü.?

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU İVEDİLİKLE ÇIKARILMALIDIR

Yalçın, mesleğin hak ettiği şekilde tanımlanması, sosyal zeminde öğretmenlerin itibarının, haklarının korunması ve artırılması, yönetmeliklerle, genelgelerle oluşan görev, yetki, ehliyet, liyakat noktasındaki dağınıklığın giderilmesi için Öğretmenlik Meslek Kanunu´nun öğretmenlerin statüsünü, toplumsal itibarını yükseltebilecek, haklarda kazanç sağlayacak, çalışma şartlarını iyileştirecek, şiddeti de önleyecek bir içerikle ivedilikle çıkarılması çağrısında bulundu.

GEREKEN TEDBİRLER ALINARAK YÜZ YÜZE EĞİTİM ÖNCELENMELİDİR

Uzaktan eğitime erişim sorunlarına da değinen Yalçın, ?Bilişim altyapısının mevcut durumu ve kırsaldan merkeze doğru öğrenci, öğretmen ve eğitim kurumlarının aynı imkânlara eşit bir biçimde erişemediği dikkate aldığında, bütün eğitimin dijital ortamda yürütülemeyeceği gerçeğinden hareketle, gereken tedbirler alınmak suretiyle yüz yüze eğitime bir an evvel geçilmelidir? şeklinde konuştu.

HAKKANİYETE UYGUN OLMAYAN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK VE BENZERİ UYGULAMALARA SON VERİLMELİ, ATAMALAR KADROLU YAPILMALIDIR

Aileleri bölen, öğretmenin zihnini ailevi sorunlarla meşgul eden, aynı işi yapanlar arasında sosyal hiyerarşi üreten, hak ve ücretlerde haksızlıklara kapı aralayan, hakkaniyete uygun olmayan ve çalışma barışına halel getiren sözleşmeli öğretmenlik uygulamasıyla ve ucuz işçilikten farksız ücretli öğretmenliğe bir an önce son verilmesi gerektiğini vurgulayan Yalçın, ?Kamu personel sisteminde kadrolu istihdam esas alınmalı, atamalar kadrolu yapılmalıdır? diye konuştu.

3600 EK GÖSTERGE VAADİ, TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARINI KAPSAYACAK ŞEKİLDE BİR AN EVVEL YERİNE GETİRİLMELİDİR

3600 ek gösterge vaadinin üzerinden uzun bir zaman geçtiğini hatırlatan Yalçın, ?Cumhurbaşkanlığı eylem planlarına yazılmışken hâlâ somut bir adım atılmamış olması eğitimcileri huzursuz etmektedir. 2023 Eğitim Vizyonu´nda da yer verilen 3600 ek gösterge sözü, tüm eğitim çalışanlarını kapsayacak şekilde ve bir an evvel yerine getirilmelidir? dedi.

Eğitimin, hizmetlisi, memuru, şefi ve öğretmeniyle bir bütün olduğuna dikkat çeken Yalçın, şunları söyledi: ?Hizmetli, memur, şeflerimiz başta olmak üzere, tüm genel idare hizmetleri ve yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarının alın terinin karşılığı olarak mali ve özlük hakları iyileştirilmeli, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları düzenli olarak yapılmalıdır.?

İŞ YÜKÜ ARTAN EĞİTİMCİLER FİLYASYON VE DENETİM EKİPLERİNDE GÖREVLENDİRİLMEMELİDİR

Eğitimcilerin, iş yükünün arttığı bir süreçte filyasyon ve denetim ekiplerinde görevlendirilmesini doğru bulmadıklarını belirten Yalçın, uzaktan eğitim sürecinin yeniden başlaması, eğitim kurumları yöneticilerinin ve öğretmenlerin artan iş yükü, karşı karşıya kaldıkları sağlık riski göz önüne alınarak yönetici ve öğretmenlerin filyasyon ve denetim ekiplerine dâhil edilmemesi gerektiğini kaydetti.

İL İÇİ YER DEĞİŞİKLİĞİNDE SIRA TAYİNİ UYGULANMALIDIR

?Uzaktan eğitim sürecinde yöneticilerin ve öğretmenlerin üzerlerinde bulunan ders ve ek ders görevleri yapılmış sayılmalıdır? diyen Yalçın, ?Öğretmenlerimizin il içi yer değişikliği taleplerinin, (mağduriyet oluşturmasını önlemek, adil ve hakkaniyete uygun bir şekilde yürütülmesini sağlamak üzere) tercihleri itibarıyla hizmet puanı üstünlüğüne göre sıraya konularak norm açığı oluştukça yer değişikliği taleplerinin bu sıraya göre karşılanması konularında Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği´nde düzenleme yapılmalıdır? ifadelerini kullandı.

EĞİTİM KURUMU YÖNETİCİLERİ İŞVEREN VEKİLİ/İŞVEREN OLARAK SORUMLU TUTULMAMALI, MALİ SORUMLULUKLA KARŞI KARŞIYA BIRAKILMAMALIDIR

Ali Yalçın, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı çerçevesinde eğitim kurumu yöneticilerinin işveren vekili/işveren olarak sorumlu tutulmalarını ve mali sorumlulukla karşı karşıya bırakılmalarını önleyecek bir düzenleme yapılmasının elzem olduğunu dile getirdi.

4688 SAYILI KANUN´DA BİR DEĞİŞİKLİĞİN ZAMANI GELMİŞTİR

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu´nun kamu görevlilerinin mali, sosyal, özlük haklarının ve çalışma şartlarından kaynaklanan sorunlarının toplu pazarlık masasında çözümü konusunda yetersiz kaldığının görüldüğünü söyleyen Yalçın, ?Kamu görevlileri sendikacılığı; toplu sözleşme süreci, yasası, masası, kapsamı ve kazanımları bakımından sendikacılığın ideal kıstaslarıyla örtüşecek nitelikte, akıtılan terle uyumlu hâle getirilmelidir. Bu anlamda 4688 sayılı Kanun´da bir değişikliğin zamanı gelmiştir? şeklinde konuştu.

KPDK´NIN ALTI BAŞLIK ALTINDA TOPLANMASINI PLANLIYORUZ

Aralık ayında gerçekleşmesi planlanan Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısında altı ana başlığın masaya geleceğini dile getiren Yalçın, ?Birçok çeşidi bulunan sözleşmeliliğe, 26 çeşit özlük hakkı farkına ilişkin nitelikli bir sunum hazırlığı yapıyoruz. 4688 sayılı Kanun konusunu, kılık-kıyafet serbestisi, yardımcı hizmetlerin genel idare hizmetleri sınıfına geçirilmesi, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının tüm kamuda standart olarak yapılması, derece kademe ilerlemesindeki sınırın kaldırılması. KPDK´nın bu altı başlık altında toplanmasını planlıyoruz? diye konuştu.

Açılış konuşmasının ardından şube başkanları söz alarak, eğitim gündemine, karşılaştıkları sıkıntılara, çözüme kavuşturulması gereken sorunlara değindiler.

GÜNCEL 29.11.2020 18:35:39 103 0