• Cuma 17.8 ° / 6 ° Açık hava
  • Cumartesi 18.1 ° / 5.7 ° Bulutlar
  • Pazar 18.5 ° / 6.6 ° Bulutlar

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Trabzonspor 9 6 0 3 10 21
2.Hatayspor 9 6 2 1 11 19
3.Fenerbahçe 9 6 2 1 4 19
4.Beşiktaş 9 5 2 2 7 17
5.Fatih Karagümrük 9 5 2 2 4 17
6.Galatasaray 9 5 2 2 2 17
7.Alanyaspor 9 5 2 2 0 17
8.Altay 9 5 4 0 1 15
9.Konyaspor 9 3 1 5 3 14
10.Adana Demirspor 9 3 3 3 0 12
11.Kayserispor 9 3 4 2 -2 11
12.Gaziantep FK 9 3 4 2 -2 11
13.Sivasspor 9 2 3 4 2 10
14.Başakşehir FK 9 3 6 0 -1 9
15.Antalyaspor 9 2 4 3 -4 9
16.Yeni Malatyaspor 9 3 6 0 -7 9
17.Göztepe 9 2 5 2 -4 8
18.Giresunspor 9 2 5 2 -4 8
19.Kasımpaşa 9 1 5 3 -5 6
20.Çaykur Rizespor 9 0 8 1 -15 1
21.Denizlispor 40 6 24 10 -39 28

"ÖNCELİKLİ YATIRIM TOPLUMUN MANEVİ YARARINA YÖNELİK OLMALI"

VEKİL ŞİMŞEK, VARTO’DA İNCELEMELERDE BULUNDU

ÜLKEM PARTİSİ MUŞ’TA YAMAÇ’A EMANET

CHP’DEN 3600 EK GÖSTERGE AÇIKLAMASI

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: 'YAKINDA HER İLDE DEVREYE ALIYORUZ'

CHP, EĞİTİMDE YAŞANAN SORUNLARA DİKKAT ÇEKTİ

TDP, “DEĞİŞİMİ KENDİMİZDEN BAŞLATTIK”

MENDERES, ZORLU VE POLATKAN, İDAM EDİLİŞLERİNİN 60. YILINDA ANILDI

HÜDA PAR, ARICILARIN SORUNLARINI DİNLEDİ

YAMAN, İL, İLÇE VE BELDE BELEDİYELERİNİ ZİYARET ETMEK İÇİN MUŞ’A GELDİ

İlginizi Çekebilir

HÜDA PAR, ARICILARIN SORUNLARINI DİNLEDİ

Hür Dava Partisi (HÜDAPAR) Muş İl Başkanlığı, Muş’ta saha çalışmaları kapsamında arıcılık yapan vatandaşları ziyaret ederek sıkıntı ve taleplerini dinlediler.

HÜDA PAR, ARICILARIN SORUNLARINI DİNLEDİ

Hür Dava Partisi (HÜDAPAR) Muş İl Başkanlığı, Muş’ta saha çalışmaları kapsamında arıcılık yapan vatandaşları ziyaret ederek sıkıntı ve taleplerini dinlediler.

 

Hür Dava Partisi (HÜDAPAR) Muş İl Başkanlığı, Muş’ta yapmış olduğu saha çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda daha önce birçok konu ile ilgili saha çalışması yapan HÜDA PAR Muş İl Başkanlığı yöneticileri, Muş’ta arıcılık yapan vatandaşları ve arıcılık birliklerini ziyaret ederek arıcılıkta yaşanan sıkıntı, ihtiyaç ve talepleri dinlediler.

Yapılan ziyaretler hakkında bir  açıklama yapan HÜDAPAR Muş İl Başkanı Mehmet Şirin Çağlayan, Arıcılık Sektöründe Yaşanan Sıkıntılara Dair bir Çalışma yaptıklarını ve bu kapsamda Muş’ta arıcılık ile uğraşan vatandaşları ziyaret ettiklerini belirterek arıcıların yaşamış oldukları sıkıntıları ve talepleri ilk ağızdan dinlediklerini ve bu çalışmalarını yakın zamanda bir rapor haline getirip kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi.

 “ARICILARIMIZI ZİYARET ETTİK”

Çağlayan açıklamasında Muş’ta arıcılıkla uğraşan vatandaşları ve birlikleri ziyaret ettiklerini belirterek şunları söyledi: “Saha çalışmalarımız kapsamında ilimizde arıcılık ve arıcılıkta yaşanan sıkıntı, ihtiyaç ve talepleri öğrenmek adına bir araştırma yaptık. Bu çalışmamız kapsamında Muş İli Arıcılar Birliği, Muş İli Bal Üreticileri Birliği ve ilimizde arıcılık ile uğraşan vatandaşımızı ziyaret ettik. Yaptığımız bu ziyaretlerimizde, sektörde yaşanan sıkıntıları arıcılarımızın bizzat kendilerinden dinledik. Arıcılık yapan vatandaşımızın barınma, konaklama, emniyet, su, yol, devlet tarafından yapılan desteklemelerin yetersizliği ve daha birçok konuda sıkıntı, sorun ve ihtiyaçlarının olduğunu öğrendik. Elbette ki bizim de bu ziyaretlerimizde bazı tespit ve çıkarımlarımız oldu.”

“İMKÂNLARIN YETERSİZLİĞİ SEKTÖRÜN GELİŞMESİNİ ENGELLİYOR”

Muş’ta arıcılığın imkanların yetersiz olduğundan gelişemediğini savunan Çağlayan açıklamasının devamında ise şunları söyledi: “İlimiz; hayvancılık, özellikle arıcılık alanında çok ciddi bir zenginliği barındırmaktadır. Geniş arazisi ve zengin bitki çeşitliliği sektörde mevcut durumun çok daha ötesine gidilebilecek imkânlar verebilmektedir. Arazinin geniş fakat kullanılabilecek alanın dar, imkânların yetersiz olması sektörün gelişmesine olanak sağlayamıyor maalesef. Kullanılabilir alanların olmasına rağmen ulaşım noktasında sıkıntıların olması ise ilgili kurumların ilgi alanlarına yoğunlaşmaları gerektiğini gösteriyor.

Kanserojen madde taşıyan glikozun bal olarak satılması hem insan sağlığı hem de yerel bal üreticilerimizin ürünlerini pazarlamaları konusunda sıkıntılara neden oluyor. Bu anlamda denetlemelerin arttırılması ve bal diye satılan ürünlerin gerekli tahlillere tabi tutulması gerekir.”

“KULLANILABİLİR BÖLGELER GÜVENLİ HALE GETİRİLMELİ”

Muş’ta arıcılık için çok geniş alanların olduğuna dikkat çeken Çağlayan, bu alanların güvenlik nedeniyle kullanılamadığına vurgu yaparak şu ifadeleri kullandı: “Güvenlik gerekçesiyle ilimizde halen yüksek kesimlerde ulaşıma ve konaklamaya kapalı bölgelerimiz var. Bu kapalı bölgeler geniş ve hayvancılık yapma konusunda son derce elverişli bölgelerdir. Fakat hem insanımızın güvenli bir şekilde bu bölgelerde ikamet edememe, hem de ulaşımın sağlanamaması nedeniyle bu alanlar kullanılamamaktadır. Her karış toprağımızı güvenli hale getirip insanımızın can ve malı için tehdit unsuru olan her olumsuzluğu ortadan kaldırmak devletin sorumluluğudur. Bu nedenle şuan her hangi bir sebepten dolayı ulaşılamayan bölgelerimizin arıcılarımız için ulaşılabilir olmasını sağlamak için gerekli adımların atılması gerekir. İl özel idaresi gereken adımları bir an önce atmalıdır.”

“ARICILAR DAHA FAZLA DESTEKLENMELİ”

Çağlayan açıklamasının sonunda ise arıcılara verilen Devlet desteklemelerinin arttırılması gerektiğini ve gezici arıcılar içinde çeşitli sınırlamaların getirilmesi gerektiğini ifade ederek şunları söyledi: “Arıcılık yapma konusunda hem kullanılabilir alanın dar olması hem de gezici arıcıların kiraladıkları bölgelerin yerli arıcılarımızın konakladıkları bölgelere çok yakın olması çeşitli sıkıntılara neden olmaktadır. Yerli arıcılarımız için yeterli alanın sağlanması konusunda ihtiyaç karşılandıktan sonra gezici arıcıların konaklamalarına izin verilmeli, gezici arıcıların konaklamalarına ise sınırlama getirilmelidir.

Arıcılarımız, kovan başına yaklaşık 250-300 TL masraf yapmaktadır. Devlet tarafından kovan başına verilen destek ise sadece 15 TL’dir. Girdi fiyatları göz önünde bulundurulduğunda devletin verdiği kovan başına 15 TL destek arıcılara derman değildir. Girdi fiyatları çok fazla olduğundan masraflarını karşılamakta zorlanan üreticiler mesleği bırakmak zorunda kalıyor. Bu durumda, mevcut şartlar ve hayat pahalılığı da göz önünde bulundurularak devlet desteğinin arttırılması gerekir.

Aktarmaya çalıştığımız bu sorun ve sıkıntılar, arcılık yapan vatandaşımızın yaşadıkları sıkıntılardan sadece bir kaçıdır. Yaptığımız ziyaretler ve araştırmalarımız neticesinde, İlimizde arıcılıkta yaşanan sıkıntılar ve yapılması gerekenler konusunda hazırladığımız raporumuzu yakın bir zamanda kamuoyuyla paylaşacağız inşallah.” Dedi.

SİYASET 15.09.2021 20:21:00 410 0