• Çarşamba 7 ° / -3 ° Parçalı bulutlu
  • Perşembe 6 ° / -3 ° Bulutlu
  • Cuma 8 ° / -2 ° Bulutlu

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Beşiktaş 20 14 4 2 24 44
2.Fenerbahçe 20 13 4 3 19 42
3.Galatasaray 20 12 5 3 24 39
4.Gaziantep FK 20 9 3 8 10 35
5.Alanyaspor 20 10 6 4 14 34
6.Trabzonspor 20 9 5 6 2 33
7.Hatayspor 20 9 6 5 4 32
8.Fatih Karagümrük 20 8 6 6 4 30
9.Yeni Malatyaspor 20 7 7 6 1 27
10.Antalyaspor 20 6 6 8 -6 26
11.Göztepe 20 6 7 7 5 25
12.Kasımpaşa 20 7 9 4 -7 25
13.Çaykur Rizespor 20 6 7 7 -8 25
14.Sivasspor 20 5 6 9 -4 24
15.Başakşehir FK 20 6 8 6 -6 24
16.Konyaspor 20 6 9 5 0 23
17.Kayserispor 20 5 11 4 -12 19
18.Gençlerbirliği 20 5 11 4 -20 19
19.MKE Ankaragücü 20 5 12 3 -9 18
20.BB Erzurumspor 20 4 11 5 -16 17
21.Denizlispor 20 3 12 5 -19 14

MUŞ'TA 2,5 MiLYAR TL KAMU HARCAMASI YAPILDI

125 MİLYON AVRO HİBE DESTEĞİ VERİLECEK

ÇİFTÇİLERE 123 MİLYON LİRA HİBE DESTEĞİ SAĞLANDI

MUŞ TSO İLE HALKBANK “PARAF TİCARİ KREDİ KARTI İLE GÜVENCELİ TEDARİK ZİNCİRİ FİNANSMANI ANLAŞMASI” İMZALANDI

MUŞ’TA ARI VE KAZ YETİŞTİRİCİLERİNE HİBE DESTEĞİ

BAŞKAN KOÇ, KOBİLERİ RAHATLATACAK ANLAŞMAYA ONLİNE BAĞLANDI

ŞEKER PANCARINDAN EKONOMİYE BÜYÜK KATKI

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ TEKSTİLDE YÜKSELİYOR

MUŞ TSO İLE ZİRAAT BANKASI ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI

MUŞTSO BAŞKANI KOÇ’TAN VATANDAŞLARA ÇAĞRI

İlginizi Çekebilir

KOSGEB MÜDÜRÜ MERGEN´DEN GİRİŞİMCİLERE ÇAĞRI

KOSGEB destekleri hakkında bilgi almak isteyen girişimci adaylara çağrıda bulunan KOSGEB Muş İl Müdürü Kenan Mergen, KOBİ ve girişimcilerimiz, Kurumumuzun resmi web sayfası, (kosgeb.gov.tr), KOSGEB İl Müdürlükleri, 444 1 567 KOSGEB Çağrı Merkezi, Yazılı v

KOSGEB, kuruluşundan bu yana KOBİ ve girişimcilere yönelik hibe ve geri ödemeli olmak üzere çeşitli destekler sağlamaktadır ve bu faaliyetleri de sürekli kamuoyu ile paylaşmaktadır. Başkanlığımız, KOBİ´lere sağlanan bu destek programlarını başarı ile uygularken, özellikle danışmanlık hizmeti verdiklerini iddia eden ve kurumumuzla hiçbir bağı olmayan bazı şahıslar ve firmalarca; ?KOSGEB´den hibe destek kredisi çıktı. Belli bir ücret karşılığında belgeleri göndereceğiz.´´, ?´Bedeli karşılığında KOSGEB Destekleri ile ilgili broşür, kitap, doküman gibi materyaller göndereceğiz´´ veya ?´KOSGEB´in destek ve kredilerini belli bir komisyon karşılığında çıkaracağız´´ yönünde, gerçeğe uygun olmayan, asılsız beyanlarla, işletmeleri yanılttıkları ve maddi menfaat temin ettikleri yönünde şikayetlerin bir kısmı, Bilgi Edinme, BİMER ve CİMER aracılığı ile KOSGEB´e iletilmektedir. KOBİ ve girişimcilerimiz, Kurumumuzun resmi web sayfası, (kosgeb.gov.tr), KOSGEB İl Müdürlükleri, 444 1 567 KOSGEB Çağrı Merkezi, Yazılı ve görsel medya, RTÜK onaylı kamu spotları, aracılığı ile kötü niyetli kişi ve kuruluşlara karşı sürekli bilgilendirilmektedir.

KOSGEB Muş Merkez Müdürü Kenan Mergen: ?2018 yılı içerisinde yeni girişimci desteği ile  bugüne kadar 900 civarında işletme açıldığını belirterek, sağlanan destekler sonucunda açılan işletmeler ve işletmelerin işgücü personel  artırımını göz önünde bulundurulduğunda istihdam rakamlarının bin 500´ün üzerinde  olduğunu söyledi.

KOSGEB Muş Merkez Müdürü Kenan Mergen, KOSGEB desteklerinin artarak devam ettiğini belirtti. KOSGEB Muş Merkez Müdürü Kenan Mergen, Muş ekonomisine sağlanan katkının yapılan desteklerle her geçen gün arttığını ve istihdama önemli katkıların sağlandığını söyledi. Muş´ta KOSGEB çalışmalarının artarak devam ettiğini kaydeden KOSGEB Muş Merkez Müdürü Kenan Mergen: ?2018 yılı içerisinde yeni girişimci desteği ile  bugüne kadar 900 civarında işletme açılmıştır. Bu işletmelerde iş yeri sahibi ve her işletmede iki kişinin çalıştığı hesap edildiğinde bin 500 ün üzerinde  kişiye  yeni istihdam sağlandığını söylemek mümkündür. Muş KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürlüğü 2012 yılının beşinci ayından itibaren ilimizde hizmet vermeye başlamıştır. KOSGEB destekleri; genel destekler, KOBİ destekleri, girişimcilik destekleri, İşbirliği güç birliği destekleri,genel destek programı kobi gelişim destek programı, kredi faiz destek programları yer almaktadır" dedi.

Kendi işini kurmak isteyen, ticaret hayatına atılmak isteyen, yeni bir iş, yeni bir gelir kapısı sağlamak isteyen kişilerin, bu planlarını hayata geçirmek için sadece  doğru manada girişimde bulunmaları yeterlidir diyen KOSGEB Müdürü Mergen, elbette herhangi bir işte başarılı olabilmek için öncelikle düşünmek, istemek, planlamak ve adım atmak gerekir. Ancak işin bir de maddi boyutu vardır.Eğer yeterli miktarda sermayeniz yoksa bu planlar hayalden öteye geçemez. İşte bu noktada, yeni girişimcilerin öncelikle kendine daha sonra da ülke ekonomisine fayda sağlaması açısından devlet tarafından verilmiş destek kredileri devreye girmektedir. Girişimcilerin yaptığı projeler için devletin yaptığı yardıma hibe denmektedir" şeklinde konuştu.A´dan Z´ye tüm yönleriyle KOSGEB´i anlatan Mergen verdiği bilgilerde şunları kaydetti.

Girişimcilik Nedir? Kimlere Girişimci Denir?

Bu girişimcilerin belli kurallar ve sertifika dahilinde başvurmaları sonucu, harcamalarının bir kısmının devlet tarafından karşılanması ise KOSGEB hibesidir. KOSGEB girişimci ruhunu yaygınlaştırmak, girişimcilerin rekabet duygularını geliştirmek, ülke ekonomisindeki paylarını artırmak ve bu çalışmalarıyla dünyada örnek olmaya çalışan bir kurumdur.

KOSGEB Nedir?

KOSGEB Nedir?Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan ama halk arasında kısaltması ile yani KOSGEB olarak bilinen kurumdur. Eski ismiyle Türkiye Cumhuriyeti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı´na yeni ismiyle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı´na bağlı olarak görevini yerine getirmektedir. 1990 yılında kuruluşu tamamlanmıştır. Ülkemizde sosyal ihtiyaçların ve ekonominin karşılanabilmesi adına orta ve küçük ölçekli işletmelerin etkisi ve sanayideki payını artırmak amacıyla kurulmuştur. KOSGEB ayrıca bu işletmelerin rekabet güçlerini ve seviyelerini artırma amacına da hizmet etmektedir.

KOSGEB Ne İşe Yarar?

Temel hedefi yeni işletmelerin açılmasına teşvik etmek ve girişimciyi eğitimsel ve mali anlamda desteklemektir. Bu şekilde ekonomiye dolaylı olarak katkı sağlamak için vardır. KOSGEB´in verdiği destekler arasında; KOBİ proje destek programı, kredi faiz desteği, işbirliği güç birliği destek programı, Ar-ge, genel destek programı, tematik proje destek programı, laboratuvar hizmetleri, gelişen işletmeler piyasası KOBİ destek programı yer almaktadır. KOSGEB henüz her ne kadar son derece gelişmemiş olsa da ülke ekonomisine katkısı göz ardı edilemez. Üstelik gelişimine de hala devam etmektedir.

KOSGEB Girişimci Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB Girişimci Kredisi yeni başlayacak girişimcilere destek olmak amacıyla kurum kredi sağlıyor. Ancak bu krediyi alabilmenin belli şartları bulunuyor. Bir işletme açmak ve hayallerinizi gerçekleştirmeye karar verdiyseniz; siz de KOSGEB kredisine başvurabilirsiniz. Kurumun girişimci desteği kredisini kullanabilmek için yapmanız gerekenler şunlardır: Kuruma ait Girişimcilik eğitimini tamamlamanız ve sertifikanızı almış olmalısınız.Sertifikanızı almanızın ardından şirket kurma işlemini tamamlamanız gerekmektedir. Yalnız sertifika olmadan kurulan şirketler destek kapsamında değildir bilmelisiniz.

Kurduğunuz şirket ortaklı bir şirketse; hissenizin en az %30 olması gerekir. Erkek girişimcilere %60 oranında destek verilirken; kadın girişimcilere verilen desteğin oranı %70´tir. Şirket için yaptığınız her harcamanın gider olduğunu belirtecek faturalarını kesinlikle alın ve saklayın. KOSGEB bu faturalar üzerinden destek oranını belirleyecektir ama bedellere KDV dâhil olmayacaktır. Yani önce siz harcamalarınızı yapacaksınız ardından bu harcamaları fatura ile ibraz edeceksiniz ve kurum size belirleyeceği oranda 2-3 ay gibi kısa bir sürede destek verecektir. Şirkete alınan malzemelerden demirbaş olanlarını 3 yıl boyunca kesinlikle satamazsınız.

KOSGEB Desteklerinden Kimler Faydalanabilir?

Halk arasında mutlaka bu konu hakkında konuşulduğunu duymuşsunuzdur. Birileri iş kurmak ister ve KOSGEB kredi desteğine güvenir. Fakat bu desteklerden her iş kurmak isteyen ne yazık ki yararlanamıyor. İşte KOSGEB kredi desteğinden faydalanabilecek kişiler; Kurum tarafından verilen iş kurma danışmanlığı eğitimini ya da uygulamalı olarak verilen eğitim desteğini alanlar. Kurumca üniversite sınırları içinde gerçekleştirilen Genç Girişimci Geliştirme Programı´na katılıp; mezun olanlar. İŞGEM bünyesinde bulunan girişimcilerden 1 yıl içinde işletme kurmuş olan şahıslardan faydalanabilmektedir.

KOSGEB´e Nasıl Başvurulur?

KOSGEB´e Nasıl Başvurulur? Kurumun vereceği desteklerden faydalanmak için uygulamanız gereken çok basit birkaç adım bulunmaktadır. Bunlar; Kurum Veri Tabanına Kayıt: Kuruma ait web sitesine girerek Kayıt İşlemleri bölümünden kaydınızı tamamlamalısınız. KOBİ Beyannamesi: İşletmenin KOBİ niteliğinde olup olmadığının belirlenebilmesi için bu beyannamenin doldurulması gerekir. Beyanname Kontrolü: Doldurulan beyanname, KOSGEB kurumuna ait uzmanlarca kontrol edilir ve netice ile ilgili olarak size geri dönüş yapılır. Desteklere Başvurmak: Aklınızdaki planlara uygun desteklere KOSGEB uzmanları ile bir görüşme yaparak başvurabilirsiniz."

KOSGEB, ÜCRETSİZ VE ARACISIZ DESTEK VERMEKTEDİR

KOSGEB´in, KOBİ´lere ve girişimcilere ücretsiz ve aracısız olarak verdiği destek işlemlerini, çıkar sağlama peşinde olan kişiler, iş takibi adı altında para alarak yapmaktadırlar. İşletme sahiplerinin bu konuda dikkatli olmaları, başkanlığımızın destek ve hizmetlerini menfi yönde etkileyen bu tür yanlış beyanlara ve dolandırıcılık girişimlerine itibar etmemeleri, KOSGEB adını kullanarak KOBİ´lerden maddi talepte bulunan kişi ve kuruluşları, mağduriyet yaşayan KOBİ´lerin bizzat Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunmaları gerekmektedir.

EKONOMİ 18.07.2019 17:47:23 128 0