• Cuma 26.5 ° / 13.6 ° Açık hava
  • Cumartesi 26.9 ° / 13.3 ° Açık hava
  • Pazar 26.8 ° / 14.3 ° Bulutlar

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Adana Demirspor 7 5 1 1 7 16
2.Galatasaray 7 5 1 1 4 16
3.Istanbul Basaksehir 6 4 0 2 9 14
4.Besiktas 7 4 1 2 6 14
5.Konyaspor 7 4 1 2 6 14
6.Fenerbahce 6 4 1 1 14 13
7.Trabzonspor 7 4 2 1 1 13
8.Kayserispor 7 4 3 0 4 12
9.Gazisehir Gaziantep 7 3 2 2 3 11
10.Kasimpasa 7 3 4 0 -8 9
11.Alanyaspor 7 2 3 2 -5 8
12.Giresunspor 6 2 3 1 -3 7
13.Fatih Karagümrük 6 1 2 3 -2 6
14.Antalyaspor 7 2 5 0 -6 6
15.Istanbulspor 6 1 3 2 -6 5
16.Ankaragucu 6 1 4 1 -5 4
17.Sivasspor 7 0 3 4 -6 4
18.Ümraniyespor 7 0 5 2 -5 2
19.Hatayspor 6 0 5 1 -8 1

İHATA DUVARI YAPTIRILACAK

100 KİŞİLİK PANSİYON YAPILACAK

HASKÖY’DE 12 DERSLİKLİ OKUL YAPILACAK

MÜDÜR GÜN, ÇİFTÇİLERİ YALNIZ BIRAKMIYOR

AİLE SAYI 41’E ÇIKTI

BARIŞAN, “GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVI İÇİN BAŞVURU YAPILDI”

ENGELLİLER DERNEĞİNDEN AİLELERE DESTEK

SEBZE VE MEYVE SATIN ALINACAK

MİLLİ EMLAK’TAN SATILIK KAMU LOJMANLARI

BULANIK’TA OKUL İNŞAATI YAPTIRILACAK

İlginizi Çekebilir

MEŞE DERNEĞİNDEN "BİR FİDAN İKİ CAN" PROJESİ

MEŞE Derneği, doğayı ağaçlandırma çalışmaları kapsamında başlatmış olduğu “Bir Fidan İki Can” Projesi ile ilgili olarak protokol imzaladı.

MEŞE DERNEĞİNDEN "BİR FİDAN İKİ CAN" PROJESİ

MEŞE Derneği, doğayı ağaçlandırma çalışmaları kapsamında başlatmış olduğu “Bir Fidan İki Can” Projesi ile ilgili olarak protokol imzaladı.

 

Meşe Erozyonla Mücadele Doğayı Koruma ve Ağaçlandırma Derneği’nde (MEŞE DERNEĞİ) örnek bir çalışmaya imza atarak “Bir Fidan İki Can” Projesi kapsamında Acıbadem Sigorta Aracılık Hizmetleri Limited Şirketi ile Doğada ağaçlandırma protokolü imzaladı. İmzalan protokol kapsamında Acıbadem Sigorta acentesinde yapılacak olan her bir sigorta poliçesine karşılık doğaya bir fidan bağışı yapılacak.

Meşe Erozyonla Mücadele Doğayı Koruma ve Ağaçlandırma Derneği başkanı İhsan Aytemiş, yapılan protokol ile ilgili olarak bir açıklama yaptı.

“DOĞAYI YAŞAT Kİ İNSAN YAŞASIN”

Aytemiş açıklamasında, doğayı ağaçlandırma çalışmaları kapsamında “Bir Fidan İki Can” Projesini başlattıklarını ve bu proje kapsamında yapmış oldukları protokol ile vatandaşlar tarafından yapılan her bir sigorta poliçesine karşılık doğaya bir fidan bağışında bulunacağını ifade ederek şunları söyledi: “Meşe Erozyonla Mücadele Doğayı Koruma ve Ağaçlandırma Derneği olarak doğayı gözbebeğimiz gibi korumak için çalışmalarımız hızla devam ediyor. Bu minvalde doğaya sahip çıkma seferberliğine katılmak adına başlatmış olduğumuz  “Bir Fidan İki Can” Projesi kapsamında Acıbadem Sigorta Aracılık Hizmetleri Limited Şirketi ile Doğada ağaçlandırmayı artırmak düşüncesiyle bir Protokol imzaladık. İnsan yaşamı için doğanın doğal olarak kalmasını çok önemsiyoruz. Hatta her insan için doğanın korunması, ormanların kesilmemesi kırmızıçizgisi olmalıdır. Bu nedenle de doğayı yaşat ki insan yaşasın diyoruz.

Protokolle Sosyal Sorumluluk ve Milli Ağaçlandırma Seferberliğini gerçek manada gereğini yapmak üzere Acıbadem Sigorta Arc. Hiz. Ltd. Şti. aracılığıyla her türlü riskini, malını, evini, iş yerini, arabasını, sağlık vs. sigortasını yapan her vatandaşın her bir sigorta poliçesine karşılık doğaya 1 fidan bağışında bulunmuş olacaktır.” Dedi.

“BİR FİDAN, BİR AĞAÇ DEYİP GEÇMEYELİM”

Aytemiş açıklamasının devamında ise, bir ağacın yaşamın kaynağı oksijeni ürettiğine dikkat çekerek şunlara değindi: “Her bir fidan doğada kocaman birer yetişkin ağaç olur. Ağaçlar da adeta ormana dönüşür. Bundan dolayı bir fidandan ne olur demeyelim. Her şey sebepler dairesinde hareket ediyor. Yaşayabilmek için de mutlaka nefes almak zorundayız. Nefes almak içinse oksijen kaynağımız ormanlara ihtiyacımız vardır. Orman 3-5 ağacın oluşturduğu ağaçlıklar değildir. İçinde tüm canlıları barındıran bir ekosistemdir ve bir ağaçlığın orman ekosistemine dönüşmesi on yılları hatta yüzyılları almaktadır.

Ormanların bizim için sayısız faydalarından en önemlisi bizim yaşamamız için tek kaynağımız olan oksijenin büyük bir bölümünü üretmesidir. Birçok bitki havadaki karbondioksiti emer ve geri kalan oksijeni salar. Bizim yaşamamız için gerekli olan oksijen olarak bize geri verirler.” dedi

1 AĞACIN NE KADAR OKSİJEN ÜRETTİĞİNİ HİÇ MERAK ETTİK Mİ ACABA?

Aytemiş açıklamasının sonunda ise bir olgun ağacın iki insanın oksijenini karşıladığına vurgu yaparak başlatmış oldukları projenin adını da buradan yola çıkarak “Bir Fidan İki Can” olarak belirlediklerine dikkat çekerek şunları söyledi: “Bir ağaç tarafından üretilen oksijen miktarı, türü, yaşı, sağlığı ve çevresi gibi çeşitli durumlara bağlıdır. Ağaçlar yaz aylarında kışa kıyasla farklı miktarda oksijen üretir. Dolayısıyla kesin bir değeri yoktur fakat bir takım ortalama hesaplamalar yapılabilmektedir.

Hesaplamalara göre 20 yaşlarında bir ağaç saatte 1,7 kg oksijen verir, aynı ağaç saatte 2,03 kg karbondioksit alır.  Olgun yapraklı bir ağaç bir mevsimde 10 insanın yıl boyunca soluduğu kadar oksijen üretiyor. Yılda 22 kg karbondioksit emen tek bir olgun ağaç atmosfere saldığı oksijenle iki insanın yaşamasını sağlıyor.

Bir dönüm ağaç yılda, ortalama bir arabanın 42 bin km yolda ürettiğine eşdeğer miktarda karbondioksiti emebiliyor. Aynı dönüm ağaç 18 kişinin yıl boyunca nefes almasına yetecek kadar oksijen üretiyor. 1 hektar geniş yapraklı orman yılda 16 ton oksijen üretir

Unutmayalım bütün bu hesaplamalar tüm şartların optimum olduğu ortam için geçerlidir. Literatür bilgilerine göre tek bir ağaç yılda 114 kg oksijen üretiyormuş. Bir kızılçam ağacı 20 yaşına kadar atmosferden 80 kg karbondioksit alır, 58 kg oksijen üretir. Ürettiği oksijen 142 kişinin 1 günlük tükettiği oksijen kadardır. Yani 2 olgun ağaç 4 kişilik bir ailenin yıllık oksijen ihtiyacını karşılar. Dolayısıyla yetişkin bir ağaç yılda iki insanın oksijen ihtiyacını karşıladığı için projemizin/kampanyamızın ismini "Bir Fidan İki Can" bırakarak yola çıktık.” şeklinde konuştu.

"SİGORTA POLİÇESİ SİZDEN, SİZİN ADINIZA DOĞAYA FİDAN BAĞIŞI BİZDEN"

Yapılan protokol ile ilgili bir açıklamada Acıbadem Sigorta Arc. Hiz. Ltd. Şti. yetkilisi Selman Aytemiş yaparak Riskini sigortalamak isteyen herkese çağrıda bulunarak: "Sigorta Poliçesi Sizden, Sizin Adınıza Doğaya Fidan Bağışı Bizden". Trafik, Kasko, Sağlık, Ferdi Kaza, İşyeri, Konut, Dr/Hekim, Sorumluluk, Nakliyat, Yangın, Dask/Deprem, Mühendislik, Seyahat, Teminat/Kefalet Sigorta Poliçesi ve bilumum diğer sigorta poliçeleri düzenlenirken her bir sigorta poliçesi başına sizin adınıza doğaya 1 fidan katkınız olacak” dedi.

GÜNCEL 15.07.2021 20:04:00 0