• Cuma 17.8 ° / 6 ° Açık hava
  • Cumartesi 18.1 ° / 5.7 ° Bulutlar
  • Pazar 18.5 ° / 6.6 ° Bulutlar

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Trabzonspor 9 6 0 3 10 21
2.Hatayspor 9 6 2 1 11 19
3.Fenerbahçe 9 6 2 1 4 19
4.Beşiktaş 9 5 2 2 7 17
5.Fatih Karagümrük 9 5 2 2 4 17
6.Galatasaray 9 5 2 2 2 17
7.Alanyaspor 9 5 2 2 0 17
8.Altay 9 5 4 0 1 15
9.Konyaspor 9 3 1 5 3 14
10.Adana Demirspor 9 3 3 3 0 12
11.Kayserispor 9 3 4 2 -2 11
12.Gaziantep FK 9 3 4 2 -2 11
13.Sivasspor 9 2 3 4 2 10
14.Başakşehir FK 9 3 6 0 -1 9
15.Antalyaspor 9 2 4 3 -4 9
16.Yeni Malatyaspor 9 3 6 0 -7 9
17.Göztepe 9 2 5 2 -4 8
18.Giresunspor 9 2 5 2 -4 8
19.Kasımpaşa 9 1 5 3 -5 6
20.Çaykur Rizespor 9 0 8 1 -15 1
21.Denizlispor 40 6 24 10 -39 28

"ÖNCELİKLİ YATIRIM TOPLUMUN MANEVİ YARARINA YÖNELİK OLMALI"

VEKİL ŞİMŞEK, VARTO’DA İNCELEMELERDE BULUNDU

ÜLKEM PARTİSİ MUŞ’TA YAMAÇ’A EMANET

CHP’DEN 3600 EK GÖSTERGE AÇIKLAMASI

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: 'YAKINDA HER İLDE DEVREYE ALIYORUZ'

CHP, EĞİTİMDE YAŞANAN SORUNLARA DİKKAT ÇEKTİ

TDP, “DEĞİŞİMİ KENDİMİZDEN BAŞLATTIK”

MENDERES, ZORLU VE POLATKAN, İDAM EDİLİŞLERİNİN 60. YILINDA ANILDI

HÜDA PAR, ARICILARIN SORUNLARINI DİNLEDİ

YAMAN, İL, İLÇE VE BELDE BELEDİYELERİNİ ZİYARET ETMEK İÇİN MUŞ’A GELDİ

İlginizi Çekebilir

MİLLETVEKİLİ COŞKUN, TBMM BAŞKANLIĞINA SORU ÖNERGESİ VERDİ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Şevin Coşkun, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yanıtlanması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına soru önergesi verdi.

MİLLETVEKİLİ COŞKUN, TBMM BAŞKANLIĞINA SORU ÖNERGESİ VERDİ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Şevin Coşkun, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yanıtlanması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi  (TBMM) Başkanlığına soru önergesi verdi.

 

HDP Muş Milletvekili Şevin Coşkun, hasta tutuklu ve hükümlülerin sorunlarını meclis gündemine taşıdı. Konu ile ilgili olarak Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından Anayasanın 98‘inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ıncı ve 99‘uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdi.

Türkiye’de 604'ü ağır olmak üzere toplam 1605 hasta tutuklu bulunduğunu söyleyen HDP Muş Milletvekili Şevin Coşkun, vermiş olduğu soru önergesinde şu ifadelere yer verdi: “Cezaevleri, sağlığa erişimin kısıtlı olduğu ve olumsuz yaşam koşullarının yanı sıra tutuklu ve hükümlülere yönelik artan hak ihlalleri ile gündemden düşmüyor. İnsan Hakları Derneği'nin kamuoyuna açıkladığı 2021 raporuna göre Türkiye’de 604'ü ağır olmak üzere toplam 1605 hasta tutuklu bulunuyor. Hasta tutuklu ve hükümlüler gerekli ve yeterli tedavi için tahliye beklemektedir.

Kayseri Bünyan Kadın Kapalı Cezaevi’nde kalan hasta tutuklu Muhlise Karagüzel birçok hastalıkla mücadele etmektedir. Burnunda hızla büyüyen ve nefes almasını neredeyse olanaksız hale getiren kitleden kaynaklı ameliyat olmuştur. Mart ayında karantina koğuşundan çıkarılıp koğuşa geçtiğinde kalp krizi geçirmiş ve hastaneye kaldırılarak tıkalı olan 3 kalp damarı nedeniyle anjiyo yapılmıştır. Damar tıkanıklığı hastalığı ve ameliyattan çıkmış olmasına rağmen hastanede kaldığı 8 gün boyunca eli ranzada kelepçeli tutulmuştur.

Karagüzel bu rahatsızlıklarının yanı sıra her iki bacağı ve ayağındaki ağrılar sebebiyle başkasının yardımıyla yürüyebilmektedir. Boyun ve belinde olmak üzere ikişer fıtık bulunmaktadır. Astım hastalığı giderek ağırlaşmakta ve nefes almakta güçlük çekmektedir. Nefes darlığı nedeniyle çok kez uykuda baygınlık geçiren Karagüzel arkadaşları tarafından uyandırılmış. Aynı zamanda Şeker hastalığı sebebiyle diyet yemekleri yemesi gerekirken idare tarafından diyet menüsü verilmemektedir.

Tarsus T1 cezaevinde kalan ağır hasta tutuklu Abdulaziz Özdemir’in kalp kapakçığı gevşek, zayıf ve kalp ritim bozukluğu rahatsızlıkları mevcuttur. Bu hastalıklarının yanı sıra, cilt kanseri, hiper tansiyon, karaciğer enzimleri yüksek ve ciğerde büyüme var. Ayrıca prostat rahatsızlığından dolayı iki kez ameliyat olmuş ve alzeymir hastalığında ilerleme mevcuttur. Omurilikte 4 disk kayması sebebiyle uzun süre yatalak halde ve öz bakımını dahi yanındakiler tarafından karşılanmaktadır. Çenesinde çıkan kemikten kaynaklı diş eti kanserine yakalanan Özdemir, Ülser ve Midede kronik asit üretiminden kaynaklı sürek tedavi görmek zorundadır. Özdemir’in hemoroit, farenjit ve sinüzit rahatsızlıkları da bulunmaktadır.

Denizli T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan ağır hasta tutuklu Ekim Polat’ın KOAH hastalığı mevcuttur. 2 yıl önce de kemik erimesi sınırda tespiti yapılmıştı. Kalp hastası, kanser ve felç geçirme riski bulunmaktadır. Yürürken sağ ayağında uyuşma olmakta ve sol ayağını da sürükleyerek yürümektedir. Ayrıca hipofiz hormon tedavisi ihtiyacı olmasına rağmen tedavisi yapılmadığı basına yansıyan bilgiler arasındadır.

Sağlık hizmetlerinin eşit, nitelikli ve herkesin ulaşabileceği bir şekilde sunulması ve sağlaması sosyal devlet ilkesi gereğidir. İç hukuk, uluslararası hukuk, İnsanlığın evrensel değerleri ve toplum vicdanı gereği tutuklu ve hükümlüler gereksiz acı ve mağduriyetten korumalı ve kurtarılmalıdır.  Sağlık bir haktır ve bu hak devletin sorumluluğundadır. Bu nedenle tutuklu ve hükümlülerin fiziki ve ruhsal sağlığı için bir an önce gerekli adımlar atılmalıdır.

Bu bağlamda,

Kayseri Bünyan Kadın Kapalı Cezaevi’nde kalan hasta tutuklu Muhlise Karagüzel’in sağlık sorunlarına ilişkin Bakanlığınızın bilgisi mevcut mu? Karagüzel’in tahliyesi için bir çalışmanız var mıdır?

Tarsus T1 cezaevinde kalan ağır hasta tutuklu Abdulaziz Özdemir’in yaşamını tek başına sürdürememesine rağmen infazının ertelenerek tahliye edilmeme gerekçesi nedir?

Denizli T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan ağır hasta tutuklu Ekim Polat’ın tedavi ihtiyacı olmasına rağmen tedavisi yapılmadığına ilişkin Bakanlığınızın bilgisi var mıdır? Bilgisi var ise Ekim Polat tedavi hakkını engelleyen kişiler hakkında bir soruşturma başlatıldı mı?

Ağır hasta tutuklu ve hükümlülerin sağlık hakkının engelleme gerekçesi nedir?

Hasta tutuklu ve hükümlülerin sağlığa erişim ve tedavi taleplerine ilişkin bir çalışmanız var mıdır?

Son 5 yıldır tutuklu ve hükümlülerin hastalığı sebebiyle tedavi hakkını engelleyen yetkililer hakkında açılan soruşturma var mıdır? Var ise bu kişiler ne tür yaptırıma tabi tutulmaktadır?”

SİYASET 20.08.2021 18:16:00 124 0