• Cuma 17.8 ° / 6 ° Açık hava
  • Cumartesi 18.1 ° / 5.7 ° Bulutlar
  • Pazar 18.5 ° / 6.6 ° Bulutlar

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Trabzonspor 9 6 0 3 10 21
2.Hatayspor 9 6 2 1 11 19
3.Fenerbahçe 9 6 2 1 4 19
4.Beşiktaş 9 5 2 2 7 17
5.Fatih Karagümrük 9 5 2 2 4 17
6.Galatasaray 9 5 2 2 2 17
7.Alanyaspor 9 5 2 2 0 17
8.Altay 9 5 4 0 1 15
9.Konyaspor 9 3 1 5 3 14
10.Adana Demirspor 9 3 3 3 0 12
11.Kayserispor 9 3 4 2 -2 11
12.Gaziantep FK 9 3 4 2 -2 11
13.Sivasspor 9 2 3 4 2 10
14.Başakşehir FK 9 3 6 0 -1 9
15.Antalyaspor 9 2 4 3 -4 9
16.Yeni Malatyaspor 9 3 6 0 -7 9
17.Göztepe 9 2 5 2 -4 8
18.Giresunspor 9 2 5 2 -4 8
19.Kasımpaşa 9 1 5 3 -5 6
20.Çaykur Rizespor 9 0 8 1 -15 1
21.Denizlispor 40 6 24 10 -39 28

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ TÜRK GÖLGE OYUNUNU YAŞATACAK

e-Twinning PROJELERİ ÖDÜL TÖRENİ DÜZENLEDİ

MŞÜ’DE YÜZ YÜZE EĞİTİM-ÖĞRETİM BAŞLADI

4 - 6 YAŞ GURUBU KUR'AN KURSLARI DEVAM EDİYOR

DİYANET VAKFI PERSONELİNE HAFİF ARAMA KURTARMA EĞİTİMİ VERİLDİ

MŞÜ, YENİLİKLERİNE DEVAM EDİYOR

MŞÜ’DE TARIMIN SORUNLARI KONUŞULDU

BULANIK KIRKGÖZE YATILI ERKEK KUR'AN KURSU DUALARLA HİZMETE AÇILDI

LİSE ÖĞRENCİLERİNE 'SANAT İNSANA NASIL DOKUNUR?’ KONFERANSI

REKTÖR POLAT, MALAZGİRT İLÇESİNİ ZİYARET ETTİ

İlginizi Çekebilir

MŞÜ ÖĞRETİM GÖREVLİSİ, YEREL BASININ SORUNLARINA DEĞİNDİ

Son iki yıldır Dünya’yı ve Türkiye’yi etkisi altına alan Korona virüs pandemisinde yerel basının yaşadığı sıkıntılara değinen Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) öğretim görevlisi Metin Karaburun, pandemi sürecinde yerel basın çalışa

MŞÜ ÖĞRETİM GÖREVLİSİ, YEREL BASININ SORUNLARINA DEĞİNDİ

Son iki yıldır Dünya’yı ve Türkiye’yi etkisi altına alan Korona virüs pandemisinde yerel basının yaşadığı sıkıntılara değinen Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) öğretim görevlisi Metin Karaburun, pandemi sürecinde yerel basın çalışanlarının haber sıkıntısı yaşadığını ve salgınla karşı karşıya olduklarını dile getirdi.

 

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Malazgirt Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler Tanıtım Ana bilim Dalı öğretim üyesi Metin Karaburun ve Gülsemin Mısırlı tarafından hazırlanan araştırma makalesinde pandemi sürecinde yerel basının yaşadığı sıkıntıları ele alındılar.

Yerel basının sıkıntıları ile ilgili olarak hazırlanan araştırma makalesi ile ilgili olarak bir açıklama yapan Karaburun, Pandemi sürecinde yerel basının yaşadığı sıkıntılar hakkında şunları söyledi: “Yerel basının sorunları denildiğinde ilk akla gelen hiç şüphesiz ekonomik sıkıntılardır. Bu ekonomik sorunların ise reklam, resmi ilan gelirleri,  kâğıt ve baskı giderleri gibi çok farklı boyutları bulunmaktadır. Bu çok boyutlu ekonomik sorunlar yerel basının yıllardır süregelen problemlerindendir. 2019 yılının Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde başlayıp ardından tüm dünyaya yayılan koronavirüsü salgını ile birlikte söz konusu sorunların yerel basını ciddi bir darboğaza sürüklediği düşünülmektedir. Ülkemizde 2020 yılının Mart ayında ilk vakalar görülmeye başlanmış sonrasında pandemi ilan edilmiştir. Pandemi süreci pek çok sektörü ekonomik olarak olumsuz etkilemiştir. Bu kapsamda çalışma, küresel salgının yerel basın ekonomisini nasıl etkilediğini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Çalışmada ayrıca, pandemi sürecinde habere ulaşma ve erişim açısından da bir sorgulama yürütülmüştür.

Yerel basın ve yerel basının sorunları ile ilgili geniş bir literatür bulunmaktadır. Bu çalışma ise, yerel basının sorunlarını koronavirüsün neden olduğu pandemi sürecinde Muş yerel basını örnekleminde tartışması nedeni ile önem kazanmaktadır. Basın İlan Kurumunun 2010 yılı sonrası birleştirme teşviki Muş yerel basınında uygulanmamıştı. 30 Ekim 2020 tarihinde uygulanmaya başlanarak, tek çatı altında iki gazetede birleşti. Yerel gazetelerin birleşiminden dolayı gazeteler ekonomik anlamda biraz rahatlasa da pandemi sürecinin olumsuz etkileri devam etmektedir. Muş yerel basın yetkilileri ile derinlemesine mülakat yapılarak yerel basının pandemi sürecinde yaşadığı sorunları yerel basın yetkililerinin gözünden görmeyi amaçlamıştır. Çalışmada, yerel basının bu sürede ekonomik olarak neler yaşadığı, habere erişim konusundaki güçlükleri ve Muş yerel gazetelerinin tiraj olgusu tartışılmıştır. Yapılan görüşmeler ışığında yerel basının zaten çıkmazda olan ekonomisinin giderek kötüleştiği tespit edilmiştir. Bu sürede diğer ticari işletmelerin kapalı olması, ihalelerin durdurulması gibi sebeplerden dolayı yerel basın bu sürede özel reklam ve resmi ilan desteği alamamıştır. Yapılan görüşmelerden çıkan bir diğer sonuç ise, gazetelerin salgın hastalıktan kaynaklı tirajlarında yaşadığı düşüştür. Zira, insanlar bu sürede hastalıktan korunma adına dışarı çıkmamışlar ayrıca gazetelere temas etmek istememişlerdir. Bu durum basılı gazete tirajlarını olumsuz etkilemiştir. Ancak bu süreçte internet sitelerinde tıklanma açısından artış olduğu gözlemlenmiştir. Yerel basın işletmeleri bu sürede internet üzerinden de reklam ve ilan geliri alamadıkları için söz konusu artışın ekonomik açıdan bir karı olmamıştır. Öyle ki, bazı yerel basın işletmeleri bu sürede internet yayını da askıya aldıklarını dile getirmiştir” dedi.

“HABER BULMADA SIKINTI YAŞAMIŞLARDIR”

Karaburun, pandemi sürecinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olan yerel basın çalışanlarının dışarda olmasına rağmen haber sıkıntısı yaşadığını belirterek; “Sahada çalışan gazeteciler için her zaman bir risk bulunmaktadır. Gazeteci haber yaparken bir anda haberin konusu olabilmektedir. Pandemi sürecinde de haber peşinde koşan gazetecilerin hayatının büyük riskler barındırdığı söylenebilir. Zira gazeteciler herhangi bir koruyucu ekipmanları olmadan büyük kalabalıklar içinde haber yapmaya çalışmaktadır. Muş yerel basını üzerinde yaptığımız bu çalışmada pandeminin habere erişim ve haber kaynaklarına ulaşımı da olumsuz yönde etkilediği tespit edilmiştir. Gazeteciler bu sürede saha çalışmalarında muhatap bulamamış, haberin doğruluğunu teyit etme konusunda güçlük çekmişlerdir. Çünkü bu sürede kamu kurumları dahi nöbetleşe sistem ve esnek çalışma sistemini benimsemişlerdir. Kendileri sokağa çıkıyor olsalar bile haber bulmada sıkıntı yaşamışlardır. Dolayısıyla yerel basın yetkilileri bu sürede genellikle ulusal haberlere yer verdiklerini belirtmişler ve bu haberlerin özellikle sağlık haberlerinden oluştuğunu söylemişlerdir. Ancak az da olsa bazı yerel basın kuruluşları nöbetleşe gazete yayımlanmasından dolayı haberlerde birikme yaşandığı için yerel haberlere daha fazla ağırlık verdiklerini dile getirmişlerdir.

Özetle, Muş yerel basının pandemi sürecinde ekonomik ve habere erişim açısından zorlu bir süreç geçirdiği görülmüştür. Bu sürede devletin kısa çalışma ödeneği, dönüşümlü yayın yapma gibi imkânlar sunduğu ancak bu desteğin yetersiz kaldığı ve Muş ilindeki yerel gazetelerin kapanma ile karşı karşıya kaldıkları gözlemlenmiştir. Dolayısıyla yerel basının olağanüstü durumlara karşı bir hazırlığının olmadığı kendi öz sermayesinin yetersiz kaldığı ve bu sürece de hazırlıksız yakalandıkları görülmüştür. Araştırmadan çıkan sonuçlardan da göründüğü gibi araştırmanın hipotezi bulgularla desteklenerek kanıtlanmıştır.  Çıkan sonuçlar doğrultusunda şu öneriler sıralanabilir: Yerel basının olağanüstü durumlara karşı tedbirli olması, kendi öz sermayesini yükseltmesi gerekmektedir. Yerel basın yalnıza devletten gelecek desteğe muhtaç olmamalı. Bu konuda kendine başka kaynaklar da bulmalıdır.  Devletin yerel basını güçlendirici, geliştirici adımlar atması ve özellikle olağanüstü durumlarda daha fazla destek sunması gerekmektedir.  Yerel basın bulunduğu ilin sorunlarını dile getirme adına yerel haberlere daha çok yer vermelidir. Özellikle böylesi bir olağanüstü dönemde buna daha çok dikkat etmelidir” şeklinde konuştu.

EĞİTİM 10.09.2021 19:48:00 70 0