• Pazartesi 33.1 ° / 17 ° Dağınık bulutlar
  • Salı 32.3 ° / 18.6 ° Bulutlar
  • Çarşamba 33.8 ° / 18.4 ° Bulutlar

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Adana Demirspor 0 0 0 0 0 0
2.Alanyaspor 0 0 0 0 0 0
3.Altay 0 0 0 0 0 0
4.Antalyaspor 0 0 0 0 0 0
5.Başakşehir FK 0 0 0 0 0 0
6.Beşiktaş 0 0 0 0 0 0
7.Çaykur Rizespor 0 0 0 0 0 0
8.Fatih Karagümrük 0 0 0 0 0 0
9.Fenerbahçe 0 0 0 0 0 0
10.Galatasaray 0 0 0 0 0 0
11.Gaziantep FK 0 0 0 0 0 0
12.Giresunspor 0 0 0 0 0 0
13.Göztepe 0 0 0 0 0 0
14.Hatayspor 0 0 0 0 0 0
15.Kasımpaşa 0 0 0 0 0 0
16.Kayserispor 0 0 0 0 0 0
17.Konyaspor 0 0 0 0 0 0
18.Sivasspor 0 0 0 0 0 0
19.Trabzonspor 0 0 0 0 0 0
20.Yeni Malatyaspor 0 0 0 0 0 0
21.Denizlispor 40 6 24 10 -39 28

MŞÜ’DE SONBAHAR YOĞUN GEÇECEK

MUŞ İÇİN EN UYGUN ÇEŞİT ARAŞTIRILIYOR

MŞÜ BU YIL YAKLAŞIK 4 BİN ÖĞRENCİ BEKLİYOR

“MŞÜ, ÖĞRENCİLERİN AİLE ORTAMINDA OKUYABİLECEKLERİ BİR OKUL”

MALAZGİRT SAVAŞ ALANININ TESPİTİ TARİHİ VE ARKEOLOJİK YÜZEY ARAŞTIRMASI PROJESİNİN SONUCU AÇIKLANACAK

ÖZEL GÜVENLİK PERSONELLERİNE EĞİTİM VERİLDİ

BÖLGENİN GELİŞİMİNE KATKI İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM ATILDI

YAPILAN ÇALIŞMALAR “SEBZELERİNİ” VERDİ

ÖZKURT, “MUŞ KURAKLIKTAN CİDDİ DERECEDE ETKİLENDİ”

“TELAFİDE BEN DE VARIM” ETKİNLİĞİ YAPILDI

İlginizi Çekebilir

MŞÜ’DEN MUHTEŞEM ÇALIŞTAY

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) bünyesinde geçtiğimiz gün “Türkiye Hayvancılığında Kaba Yem Sorunları ve Çözüm Yolları” Çalıştayı çok yoğun bir katılımla yapıldı.

MŞÜ’DEN MUHTEŞEM ÇALIŞTAY

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) bünyesinde geçtiğimiz gün “Türkiye Hayvancılığında Kaba Yem Sorunları ve Çözüm Yolları” Çalıştayı çok yoğun bir katılımla yapıldı.

 

Muş Alparslan Üniversitesi’nin (MŞÜ) 2018 yılında Hayvancılık alanında pilot devlet üniversitesi seçilmesinin ardından başlatılan çalışmalar kapsamında düzenlenen “Türkiye Hayvancılığında Kaba Yem Sorunları ve Çözüm Yolları” Çalıştayına Türkiye’nin her tarafından yoğun katılımla yapılarak büyük ses getirdi.

Çevrimiçi yapılan bir çalıştay olmasına rağmen Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı genel müdürlükler tarafından da yoğun bir katılım ile yapılan çalıştay ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü İnternet sitesinde de yer buldu.

Muş Alparslan Üniversitesi, gerçekleştirdiği bilimsel organizasyonlarla ulusal tarım politikalarının geliştirilmesine katkı sağlamaya devam ediyor. Üniversitemiz Uygulamalı Bilimler Fakültesi tarafından çevrim içi olarak “Türkiye Hayvancılığında Kaba Yem Sorunları ve Çözüm Yolları” Çalıştayı yapıldı.

Düzenlenen çalıştay’da bir konuşma yapan Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ konuşmasında Uygulamalı Bilimler Fakültesi tarafından yürütülen çalışmaları ve projeleri anlatarak: “Paydaşlar arasında yapılan iş birliği neticesinde başlatılan çalışmalarla Muş’un ve bölgenin tarımsal potansiyelini ileri taşıyacak sonuçlar elde etmeyi hedefliyoruz. Üniversitemiz Uygulamalı Bilimler Fakültesinin bitkisel üretim alanında 5 lokasyonda, önemli bir kaba yem kaynağı olan yem bitkilerinin yanında sırasıyla tahıllar, endüstri bitkileri, yemeklik tane baklagiller, meyvecilik, sebzecilik ile tıbbi ve aromatik bitkiler alanında toplamda 45 dönüm arazide bilimsel denemeler ve üretim gerçekleştiriyor. Uygulamalı Bilimler Fakültesinin hayvansal üretim alanında da araştırmalara devam ediyor. Manda, sığırcılık, koyunculuk, kümes hayvanları ve arıcılık alanında, bilimsel projelerle desteklenen saha çalışmalarına hızla başlandı.” Dedi.

Prof. Dr. Yaşar Karadağ konuşmasında, MŞÜ’nün Uygulamalı Bilimler Fakültesinden de aldığı güçle; tarım ürünleri ve pilot devlet üniversitesi olma misyonuna da değinerek: “Bu misyon kapsamında, en önemli kaba yem kaynağı olarak yem bitkileri açısından büyük öneme sahip Muş’ta, tarımın ve tarımın önemli bir kolu olan hayvancılığın gelişimi için çok daha etkili adımlar atmaya devam edeceğiz. Yürütmekte olduğumuz tüm bilimsel araştırma ve denemelerde bizlere büyük desteklerinden dolayı Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’a teşekkür ederim” dedi.

Düzenlenen çalıştay’da Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ’ın haricinde İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın, Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü ve Çayır Mera AFA (Araştırma Fırsat Alanları) Koordinatörü Dr. Şerafettin Çakal, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım İşletmeleri Genel Müdürü Sait Kocabay, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir ve Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat birer konuşma yaptı.

Yapılan konuşmalardan satırbaşları şu şekilde:

Muş İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın, konuşmasına ‘‘Muş bir tarım memleketidir’’ diyerek başladı. Aydın, halkımızın %80’inin tarımla uğraştığını, Muş’un Türkiye hayvancılığında önemli bir noktada olduğunu söyledi ve bölgede yetiştiriciliği yapılan kaba yem hakkında bilgi vererek sözlerini tamamladı. 

Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü ve Çayır Mera AFA (Araştırma Fırsat Alanı) Koordinatörü Dr. Şerafettin Çakal ise, Doğu Anadolu Bölesinin hayvancılığa uygun olduğunu ve bu konuda hayvancılığa destekleme yapılması gerektiğini ifade ederek ‘‘Meralarda sürdürülebilirlik nasıl olmalıdır sorusunun cevabını bulmak zorundayız’’ dedi. Çakal, ulusal mera ıslah projesinin 4 üniversite ve 10 araştırma enstitüsünün katılımıyla gerçekleştirildiğini vurguladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal İşletmeleri Genel Müdürü Sait Kocabay, yem çeşitlerini öncelikle denemeye alıp daha sonra üretim deseni olarak hızlı bir şekilde sertifikalı tohum üretimini artırdığını ifade etti.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir, yem bitkilerinin ülke hayvancılığının en önemli girdisi olduğunu vurguladı.

Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, gelişmiş toplumları diğerlerinden ayıran en temel farkın mevcut sorunların farkında olmaları olduğunu vurgulayarak sözlerine başladı. Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, siber teknoloji, dron teknolojisi, uydu teknolojisi ve dijital tarım içerikleri hakkında giderek artan oranda tarımsal çalışmaların yapılmasını umut verici bulduğunu söyledi. Polat, tarımda ihmalkâr davranılan her dakikanın boşa geçirilmiş olduğunun altını çizerek sözlerini tamamladı.

ÇALIŞTAY’DA DÖRT OTURUM YAPILDI

Açılış konuşmalarının ardından başlayan çalıştayda Yem Bitkileri, Çayır-Mera, Yemler ve Hayvan Besleme I ve Yemler ve Hayvan Besleme II başlıklı 4 oturum yapıldı.

Yapılan oturumlarda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Trakya Üniversitesi Muş Alparslan Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi Atatürk Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve İstanbul Üniversitelerinden akademisyenler bildirilerini sundu.

Çalıştayda sunulan bildirilerden hareketle kırk madde içeren bir sonuç raporu hazırlanacak. Söz konusu raporun, Türkiye’nin mevcut ve gelecek tarım politikalarının geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığına iletileceği öğrenildi.

Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ın Çalıştay Onursal Başkanlığında ve Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ’ın Çalıştay Başkanlığında Uygulamalı Bilimler Fakültesi ev sahipliğinde çevrimiçi olarak gerçekleştirilen çalıştay’a Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım İşletmeleri Genel Müdürü Sait Kocabay,  Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkez Müdürü Şakir Berktaş, MŞÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ulaş Çaydaş, MŞÜ Genel Sekreteri Harun Demir, İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın, Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü ve Çayır Mera AFA (Araştırma Fırsat Alanları) Koordinatörü Dr. Şerafettin Çakal, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı İl Tarım ve Orman Müdürleri ve personeli, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne bağlı Enstitü Müdürleri ve personeli, farklı üniversite ve fakültelerinden akademisyenler, kamu kurum amirleri, paydaş kurum temsilcileri, öğrenciler ve üreticiler katıldı.

 

EĞİTİM 27.06.2021 18:31:00 267 0