• Pazartesi 33.1 ° / 17 ° Dağınık bulutlar
  • Salı 32.3 ° / 18.6 ° Bulutlar
  • Çarşamba 33.8 ° / 18.4 ° Bulutlar

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Adana Demirspor 0 0 0 0 0 0
2.Alanyaspor 0 0 0 0 0 0
3.Altay 0 0 0 0 0 0
4.Antalyaspor 0 0 0 0 0 0
5.Başakşehir FK 0 0 0 0 0 0
6.Beşiktaş 0 0 0 0 0 0
7.Çaykur Rizespor 0 0 0 0 0 0
8.Fatih Karagümrük 0 0 0 0 0 0
9.Fenerbahçe 0 0 0 0 0 0
10.Galatasaray 0 0 0 0 0 0
11.Gaziantep FK 0 0 0 0 0 0
12.Giresunspor 0 0 0 0 0 0
13.Göztepe 0 0 0 0 0 0
14.Hatayspor 0 0 0 0 0 0
15.Kasımpaşa 0 0 0 0 0 0
16.Kayserispor 0 0 0 0 0 0
17.Konyaspor 0 0 0 0 0 0
18.Sivasspor 0 0 0 0 0 0
19.Trabzonspor 0 0 0 0 0 0
20.Yeni Malatyaspor 0 0 0 0 0 0
21.Denizlispor 40 6 24 10 -39 28

MŞÜ, YENİ KAYIT YAPTIRAN HER ÖĞRENCİ ADINA AĞAÇ BAĞIŞI YAPACAK

MUŞ’TA ORMANLIK ALANLARA GİRİŞLER BİR AY SÜREYLE YASAKLANDI

DÖLEK, “DERE YATAĞINI KİMSEYE KAPTIRMAZ”

ELEKTRİK KESİNTİLERİNE DİKKAT

15 GÜN SÜREYLE YASAKLANDI

MUŞ'TA 700 DAİRELİK KONUTUN İNŞAAT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

GÖNÜLLÜ GENÇLER TARİHİ ULU CAMİİ TEMİZLEDİ

ENGELSİZ ULAŞIMINI SAĞLAMAK İÇİN KENTTEKİ KAMU KURUM VE KURULUŞLARDAKİ DENETİMLER ARTTIRILDI

GURBETTEKİ MUŞLULARDAN REKTÖR POLAT’A ZİYARET

VALİ GÜNDÜZÖZ, “MASKE ARTIK TAKILMAYABİLİR DİYE BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL”

İlginizi Çekebilir

PROF. DR. KARADAĞ, “SİLAJ BİTKİLERİ VE SİLAJ YAPIMI” İLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİLER VERDİ

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ Antalya Tarım Orman Müdürlüğünce düzenlene tarım online programına katılarak “Silaj Bitkileri ve Silaj Yapımı” hak

PROF. DR. KARADAĞ, “SİLAJ BİTKİLERİ VE SİLAJ YAPIMI” İLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİLER VERDİ

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ Antalya Tarım Orman Müdürlüğünce düzenlene  tarım online programına katılarak “Silaj Bitkileri ve Silaj Yapımı” hakkında önemli bilgiler verdi.

 

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Uygulamalı Bilimler Fakültesi özelikle MŞÜ’nün hayvancılık alanında pilot devlet üniversitesi seçilmesinin ardından yapılan hayvansal ve tarımsal çalışmalarla adından sıkça söz ettirmeye başladı. MŞÜ bünyesinde yapılan hayvansal ve tarımsal çalışmaları yürüten Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, Muş’ta yapmış olduğu tarımsal çalışmaların yanında diğer illerde de gerçekleştirilen tarımsal çalışmalara destek veriyor. Bu kapsamda Antalya Tarım Orman Müdürlüğünü tarafından düzenlenen tarım online programına katılarak “Silaj Bitkileri ve Silaj Yapımı” hakkında önemli bilgiler verdi.

Youtube’den canlı olarak verilen programa yurt içi ve yurt dışından yüzlerce kişi katılarak Prof. Dr. Yaşar Karadağ’ın yapmış olduğu sunumu izlediler.

Prof. Dr. Yaşar Karadağ, katıldığı yayında “Silaj Bitkileri ve Silaj Yapımı” ile ilgili olarak yapmış olduğu konuşmasında, hayvancılıkta oldukça önemli bir kaba yem kaynağı olarak silaj, silo ve silolama kavramlarına değinerek, silaj yapılmasını gerektiren sebepleri, silajın sağladığı yararları, kuru ot ve silo yemindeki kalite kayıplarını, iyi bir silajın özelliklerini, silaj yapımında mutlaka bilinmesi gereken önemli kuralları anlattı.

Prof. Karadağ, hayvanlara verilmesi gereken günlük silaj miktarlarını, silaj yapımında sıklıkla kullanılan bitkileri, silajda hasat olgunluğunun tespit edilmesini, kesilen parçacık büyüklüğünün ayarlanması hakkında da önemli bilgiler verdi. Karadağ, hasattan sonra ürünü siloya taşımak, siloya gelen ürünü kuvvetli bir şekilde sıkıştırmak, silajın sıkıştırılması, silajın yemleme için kesimi, silajın açılması ve silaj katkı maddeleri hakkında da bilgiler aktardı.

Karadağ, online olarak bağlandığı programda “Silaj Bitkileri ve Silaj Yapımı” hakkında şunları söyledi: “Yeşil yemlerin az olduğu kış mevsiminde, hayvanlara yedirilmek amacıyla otların saklanmasında 2 yol vardı. Bunlardan ilki otları kurutmaktır. İkincisi ise ekşitilerek silaj yapmaktır. Silaj suca zengin yeşil yemlerin sıkıştırılarak havasız ortamda süt asidi bakterilerinin etkisiyle fermantasyon uğratılması sonucu elde edilen yemdir. Kısaca hayvanlara yapılan bir çeşit turşudur. Yemlerin saklandığı yere silo silaj yapım işlemine de silolama adı vermekteyiz. Silaj yapımını gerektiren bazı sebepler ise bol ve ucuz olmaları, sulu ve lezzetli oluşları, kolay sindirilebilmeleri, hayvanlar tarafından sevilerek tüketilmeleri, kolay ve masrafsız depolanabilmeleri, kaba yem endişesini ortadan kaldırmaları, masrafları sorunları azaltması ve süt ve et üretimini artırmaları şeklinde özetleyebiliriz.

Silajın sağladığı yararlar, kurutma problemi olan yerler için uygundur. Yeşil yem bulmanın zor olduğu kış aylarında hayvanların sulu yem ihtiyacını karşılar. Yemlerin fermantasyon yoluyla saklanması besin maddelerindeki kaybı önler. Fermantasyon sonucu yemlerin taze yumuşak yapısının korunması, güzel kokuya sahip olması dolayısıyla hayvanlar tarafından sevilerek tüketilmektedir. Silaj yapıldığın şişme gibi bazı beslenme bozuklukları ortadan kaldırılmış olur. Fermantasyon sonucu tohumların çimlenme özelliği kaybolduğu için yabancı ot yayılımını da önlenir. Silaj uygulamaları ile birim alanda yem muhafaza edilmektedir. 1 ton kuru ot için 14 metreküp yer gerekli iken aynı miktarda otun silolanması 1.5 metreküplük hacim yeterli olmaktadır. Silaj diğer yemlere göre daha lezzetli sulu ve besleyicidir. Çok ucuzdur. Bugün silajın tonu 500 ila 600 TL civarındadır. Et ve süt maliyetlerinde yem girdisinin payını yüzde 70’lerden yüzde 28’lere kadar düşürür. Silaj samanı devreden çıkarır. Silaj sindirimi kolay besin değeri yüksek bir yemdir. Silaj hayvanın yediği her türlü ot, yem bitkileri ve gıda sanayi yan ürünlerinden yapılabilir. Silajda otları kuruturken meydana gelen yağmur çürümesi, balyalama zaiyatı taşıma gibi kayıplar yoktur. Silajda kuru ot gibi yanma ve yakılma tehlikesi yoktur. Silajın olgunlaşmasında sırasında yeşil otlara melas hububat kırması gibi katkı maddeleri katıldığı için süt asidi oluşturmaktadır. Bu otların sindirilme kabiliyeti yükseltmektedir” şeklinde konuştu.

Karadağ, Muş Alparslan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi olarak, şu an 17 çeşit Silajlık Mısır ve 15 çeşit Silajlık Sorgum konusunda araştırma ve denemelerin hızla başlandığını da sözlerine ekleyerek konuşmasına son verdi.

GÜNCEL 18.07.2021 17:15:00 98 0