• Salı 7 ° / -4 ° Güneşli
  • Çarşamba 7 ° / -3 ° Parçalı bulutlu
  • Perşembe 6 ° / -3 ° Bulutlu

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Beşiktaş 20 14 4 2 24 44
2.Fenerbahçe 20 13 4 3 19 42
3.Galatasaray 20 12 5 3 24 39
4.Gaziantep FK 20 9 3 8 10 35
5.Alanyaspor 20 10 6 4 14 34
6.Trabzonspor 20 9 5 6 2 33
7.Hatayspor 20 9 6 5 4 32
8.Fatih Karagümrük 20 8 6 6 4 30
9.Yeni Malatyaspor 20 7 7 6 1 27
10.Antalyaspor 20 6 6 8 -6 26
11.Göztepe 20 6 7 7 5 25
12.Kasımpaşa 20 7 9 4 -7 25
13.Çaykur Rizespor 20 6 7 7 -8 25
14.Sivasspor 20 5 6 9 -4 24
15.Başakşehir FK 20 6 8 6 -6 24
16.Konyaspor 20 6 9 5 0 23
17.Kayserispor 20 5 11 4 -12 19
18.Gençlerbirliği 20 5 11 4 -20 19
19.MKE Ankaragücü 20 5 12 3 -9 18
20.BB Erzurumspor 20 4 11 5 -16 17
21.Denizlispor 20 3 12 5 -19 14

MŞÜ’DE TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI AÇILDI

''TARIMDA YENİ BİR ÇAĞ: TARIM 4.0'' SEMİNERİ

ANAOKULU ÖĞRENCİLERİNİN KARNE HEYECANI YAŞADI

“OKULLARIMIZDA YENİDEN BULUŞACAĞIMIZ GÜNLERİ ÖZLEM VE UMUTLA BEKLİYORUZ”

MUŞ BAHÇEŞEHİR KOLEJİ’NDE OKUMA BAYRAMI ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

MŞÜ, MUŞ’U TARIM ALANINDA İLERİYE TAŞIYOR

ONLİNE SEMİNERLERLE EĞİTİMLERE DEVAM EDİLİYOR

MŞÜ’DEN MUŞ TARIMI İÇİN YENİ ÇALIŞMA: "İHA’LAR VE TARIM”

MŞÜ’DE TARIM ÖĞRETİMİNİN 175. YILI KUTLANDI

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) bünyesinde bulunan bölülerde her hafta düzenlenen seminerlere yenileri eklendi.

İlginizi Çekebilir

REKTÖR POLAT: ''İLİMİZİN EN KALİTELİ KAMU BİNALARINDAN BİRİNE KAVUŞACAĞIZ''

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) tarafından Eski hastane yanında yapılan İslami İlimler Fakültesi (İİF) gelecek eğitim öğretim yılına yetiştirilmeye çalışılıyor.

REKTÖR POLAT: ''İLİMİZİN EN KALİTELİ KAMU BİNALARINDAN BİRİNE KAVUŞACAĞIZ''

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) tarafından Eski hastane yanında yapılan İslami İlimler Fakültesi (İİF) gelecek eğitim öğretim yılına yetiştirilmeye çalışılıyor.

 

Muş Alparslan Üniversitesinin şehrin çok dışında olması ve görünmemesi nedeniyle üniversite tarafından şehirle birleşme projesi olan İslami İlimler Fakültesi’nin (İİF) inşaatının bitirilerek gelecek yıl eğitim ve öğretim yılına yetişmesi planlanıyor. Yapılan sözleşme gereği gelecek yıl eğitim-öğretim dönemine yetiştirilmesi planlanan yapının Muş Alparslan Üniversitesi ve Muş adına prestij projelerden biri olması bekleniyor.

DERSLİKLER, KÜTÜPHANELER, MESCİTLER

Yapı İşleri Teknik Daire Başkanlığı (YİDB) Başkanı Bedrettin Güler’den edinilen bilgiye göre üniversitenin prestij projelerinden biri olacak yapı, 16 bin 500 m²’lik kapalı alana sahip olacak. Projeye göre duvarlarının ses akustik malzemesi kaplanarak sesin eşit bir şekilde sınıf içerisinde dağılmasının sağlandığı ve amfi düzeninde dizayn edilen 30 derslik inşa edilecek. Böylelikle özel programlar uygulanarak ses analizlerinin yapıldığı binada en ideal oturma düzeni ve sınıf dizaynı elde edilmiş olacak. Dersliklerin kapısının doğrudan koridora açılmadığı akıllı tasarımlarla öğrencilerin koridorlarda rahat hareket etmeleri temin edilecek. Ayrıca dersliklerin tamamında asma akustik özellikli dekoratif tavan üniversite tarafından ilk kez kullanılacak. Her katta dinlenme alanları, birer adet kütüphane ve okuma salonu, bay-bayan abdest alanları ve mescitleri de en uygun koşullar düşünülerek yerleştirilecek. Katların idare kısmında ise dekan ve yönetici odalarının yanı sıra iki adet fuaye alanı ve kütüphane bulunacak.

MODERN TEKNOLOJİ İLE DİKKAT ÇEKİYOR

Yapı, bünyesinde barındıracağı modern teknoloji ile de dikkat çekiyor. İnşa edilecek olan 320 kişi kapasiteli konferans salonunda simültane tercüme odası, ses ışık merkezi, merkezi çekim kameraları, 64 kanallı ses sistemi gibi son teknoloji ürünler ve akıllı tasarımlardan oluşan alanlar yer alacak. Bölümlerde yer alan derslikler ve öğretim elemanları ofisleri ise birbirinden bağımsız olarak tasarlandı. Birimler arasındaki geçişlerin tamamı personel kimlikleri ile açılabilir kapılardan gerçekleştirilecek. Yüz ve araç tanıma sistemlerinin de kullanılacağı binada giriş-çıkış kapıları ile asansörler tamamen otomasyon sistemi ile kontrol edilecek.

SELÇUKLU MOTİFLERİNİ TAŞIYACAK

Dış mimarisi Selçuklu motifleri ile zenginleştirilerek tasarlanan ve görsel açıdan şehrin simgesi olmaya da aday olan yapının ortak kullanım alanları hem dekoratif görüntü veren hem de uzun ömürlü granit seramik malzeme ile kaplanacak. Bodrum katında yaklaşık 50 araçlık otopark, araç yıkama alanı, iki adet büyük depo ve arşiv odası ile kullanıma sunulacak olan yapıda personel, öğrenci ve araçlar için üç ayrı giriş de inşa edilecek.  Binanın en üst katı ise panoramik görüntüsü olan yemekhane ve kantinden oluşuyor.

GELİŞMİŞ ALT YAPI VE DONANIM

Gerek tasarım gerekse proje aşamasında öğretim elemanları ve personellerin de önerileri dikkate alınarak tasarlanan binanın alt yapı özellikleri de oldukça gelişmiş durumda. Öncelikle zemin etütleri göz önünde bulundurularak enjeksiyon sistemi ile depreme son derece dayanıklı bir temel atıldı. Tüm ısıtma ve soğutma sistemlerinin akıllı bina mantığı ile kurgulandığı yapının girişlerinde yerden ısıtma sistemi planlanarak tüm sınıf ve salonlarda çeşitli alanlara gizlenmiş ve tamamen sessiz çalışan havalandırma sistemleri oluşturuldu. Tasarlanan havalandırma sistemleri sınıfın nem, oksijen ve sıcaklık gibi parametrelerini inceleyerek yeni değerlere göre kendini otomatik olarak ayarlama özelliğine de sahip. Böylece hem temiz havanın düzenli olarak sınıfa ulaştırılması sağlanıyor hem de ısıtma-soğutma işlemlerinin otomatik olarak yapılması mümkün kılınıyor. Ayrıca doğal gazlı kalorifer dairesinin bulunduğu alanda “tri kojenarasyonlu” kazan ile kısmi elektrik üretimi sağlanarak kış ve yaz ısıtma-soğutma işlemleri gerçekleştirilecek. Bu sayede toplam enerjiden %40 tasarruf sağlanacak. Elektrik malzemelerinde ise günümüz teknolojisine uygun LED ışık kullanarak yıllık %30 elektrik tasarrufu sağlanması amaçlanıyor.

AÇILIŞA YÖK BAŞKANI SARAÇ KATILACAK

Proje ile ilgili konuşan Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat şu ifadeleri kullandı: “Bölgedeki en güzel projelerden biri olan bu binamız tamamlandığında ilimizin en kaliteli kamu binalarından birine kavuşmuş olacağız. Teknolojik açıdan son derece gelişmiş durumda olan binanın akıllı binalar kategorisinde projelendirildiğini ifade etmek isterim. YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Yekta Saraç Beyefendinin de ilimizi ziyaretinde projesini yakından incelediği ve çok beğendiği, bu sebeple açılışına bizzat gelme sözü verdiği binamız ilimizin üniversite ile entegre edilmesindeki en önemli aşamalardan birini temsil edecek. Üniversite-şehir buluşması noktasında eksik kalan yönlerimiz varsa bu sayede bu da giderilmiş olacak. Milli-manevi değerlerine bağlılık denilince ilk akla gelen Doğu kentlerinden biri olan Muş’ta İslami İlimler Fakültesinin şehir merkezinde yer alacak şekilde kurulmuş olmasının elbet ayrı bir ehemmiyeti bulunuyor. Emeği geçen herkese, bütçe konusunda son derece tasarruflu davranılan bir dönemde bile Muş Alparslan Üniversitesi’ne güçlü destek veren bakanlarımıza, Muş Valimiz Sayın Doç. Dr. İlker Gündüzöz’e, Milletvekilimiz Sayın Mehmet Emin Şimşek ve Belediye Başkanımız Sayın Feyat Asya’ya teşekkür ediyorum. En büyük teşekkürün ve minnettarlığın, her ile bir üniversite idealinin banisi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ait olduğunu ifade etmek istiyorum. Gerek sosyo-kültürel gerekse ekonomik anlamda bu çok önemli yatırımın ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum."

 

EĞİTİM 20.12.2020 20:01:00 110 0