• Pazartesi 27.1 ° / 13.2 ° Bulutlar
  • Salı 26.6 ° / 13.9 ° Bulutlar
  • Çarşamba 28.1 ° / 12.5 ° Dağınık bulutlar

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Beşiktaş 5 4 0 1 8 13
2.Trabzonspor 5 4 0 1 7 13
3.Konyaspor 5 3 0 2 4 11
4.Hatayspor 5 3 1 1 7 10
5.Fatih Karagümrük 5 3 1 1 5 10
6.Fenerbahçe 5 3 1 1 3 10
7.Altay 5 3 2 0 3 9
8.Alanyaspor 5 3 2 0 -5 9
9.Galatasaray 5 2 1 2 2 8
10.Kayserispor 5 2 2 1 -1 7
11.Yeni Malatyaspor 5 2 3 0 -5 6
12.Göztepe 5 1 2 2 -1 5
13.Gaziantep FK 5 1 2 2 -1 5
14.Kasımpaşa 5 1 2 2 -1 5
15.Adana Demirspor 5 1 2 2 -3 5
16.Antalyaspor 5 1 3 1 -4 4
17.Sivasspor 5 0 2 3 -2 3
18.Başakşehir FK 5 1 4 0 -2 3
19.Giresunspor 5 0 4 1 -6 1
20.Çaykur Rizespor 5 0 4 1 -8 1
21.Denizlispor 40 6 24 10 -39 28

ŞEHİT SOLAK, GÖZYAŞLARIYLA UĞURLANDI

GAZİLER GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI

KIZILAĞAÇ, DEĞİŞMEYE DEVAM EDİYOR

VALİ YARDIMCISI AYVAT, GÖREVE BAŞLADI

GIDA ÜRÜNLERİ SATIN ALINACAK

TİCARİ TAKSİ PLAKA SATIŞI YAPILACAK

KANALİZASYON TESİSİ YAPTIRILACAKTIR

VEDAŞ, YENİLEME İÇİN GÖÇ ZAMANINI BEKLİYOR

MUŞ'TA KÖY YOLLARI SICAK ASFALTLA KAPLANIYOR

AKARYAKIT ALIMI YAPILACAK

İlginizi Çekebilir

VALİ GÜNDÜZÖZ, “MASKE ARTIK TAKILMAYABİLİR DİYE BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL”

Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Dünya’da ve Türkiye’de Covid-19 pandemisinin ve küresel salgının devam ettiğini söyleyerek vatandaşları hem aşı olmaya hem de pandemi kurallarına uymaya davet etti.

VALİ GÜNDÜZÖZ, “MASKE ARTIK TAKILMAYABİLİR DİYE BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL”

Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Dünya’da ve Türkiye’de Covid-19 pandemisinin ve küresel salgının devam ettiğini söyleyerek vatandaşları hem aşı olmaya hem de pandemi kurallarına uymaya davet etti.

 

Son günlerde vatandaşlarda yaşanan rehavet sonrası maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilmemesi nedeniyle artış gösteren vaka sayılarının yüksek seviyelere çıkmaması ve pandemi tedbirlerinin uygulanması için denetimler sıklaşacak.

Öte yandan Muş’un aşı oranın Türkiye ortalamasının altında olması nedeniyle aşı çalışmaları da hız kazandı. Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz konu ile ilgili olarak Sağlık Müdürü Serdar Türrkoğlu ile birlikte yapmış olduğu açıklamada, maske, mesafe ve hijyen konusunda vatandaşları kurallara uyumaları konusunda uyararak, salgınından korunmanın en önemli yolu olan aşı konusunda da vatandaşların aşı olmaya davet etti.

Vali Doç. Dr. Gündüzöz özelikle aşı konusunda Memleket düşmanı, vatandaş düşmanı çeşitli gurupların aşının zararlı yan etkileri olduğu konusunda uydurma bilimsel olmayan çeşitli tavsiyelerinin olduğunu söyleyerek bunların çeşitli merkezlerden yönetilen propagandalar olduğunu ve vatandaşların buna itibar etmemeleri gerektiğinin altını çizdi.

“VAKA AZALIŞI BİZİ BAZEN REHAVETE DÜŞÜREBİLİYOR”

Vali Doç. Dr. Gündüzöz, yapmış olduğu açıklamada, rehavet nedeniyle maskeyi takmayı, mesafeyi korumayı ve hijyenle ilgili tedbirleri almayı gevşetildiğine dikkat çekerek şunları söyledi: “Herkesin malumu olduğu üzere tüm dünyada ve Türkiye’de Covid-19 pandemisi, küresel salgını devam etmekte. Bununla hükümetimiz etkili bir mücadele içerisinde. Pek çok ülkeye göre daha iyi durumdayız. Ancak bu virüs sürekli yeni varyantlar şeklinde salgına tesir etmeye devam ediyor. Dolaysıyla bize düşen bir takım görevler var. Şimdi vaka sayılarındaki ölümlerdeki azalış bizi bazen rehavete düşürebiliyor. Rehavet nedeniyle maskeyi takmayı, mesafeyi korumayı ve hijyenle ilgili tedbirleri almayı gevşetebiliyoruz. Bunu maalesef Muş içinde görüyoruz. Vatandaşlarımızı ilgili sivil memurlar ve kolluk kuvvetleri marifetiyle uyarıyoruz. Bunun yanında il sağlık müdürümüz ve altındaki başhekiminden en alttaki sağlık memuruna kadar herkes canla başla mücadele ediyor. Bu salgınla mücadelenin en önemli unsurları kahraman sağlıkçılarımızdır. Bu emeklerin, elde ettiğimiz kazanımların kaybedilmemesi açısından maske, mesafe ve hijyen dediğimiz bu üçlüye riayet etmememiz lazım.”dedi.

“AŞI OLMALIYIZ, MASKEYİ DE TAKMALIYIZ”

Vali Doç. Dr. Gündüzöz, maske konusunda özelikle bir gevşemenin olduğunu belirterek, bununla ilgili olarak denetimlerin artacağını vurgulayarak şunları söyledi: “Maske artık takılmayabilir diye bir durum söz konusu değil. Aşılama son derece önemli, aşı oranlarının artması lazım. Kıymetli hemşerilerimize ve kardeşlerimize muhakkak aşı olmaya gidiniz diyoruz. Aşı ayaklarının altında, hükümet konağımızın önünde var çeşitli noktalarda var. Sadece sağlık kuruluşlarında değil her tarafta aşı yapma imkanımız var. Aşılama oranlarının arzu ettiğimiz oranlara çıkması gerekiyor. Muş olarak liderliği almamız lazım. Aşı oranlarında geçtiğimiz günlere göre bir artış var ama yeterli değil. Vatandaşlarımız aşılarını yaptırmaları lazım. Bu salgından korunmanın en önemli yöntemlerinden bir tanesi aşıdır. Bu memleketinde diğer insanlara ve kul hakkına olan duyarlılığını biliyoruz. Böyle bir duyarlılığımız var ama aşı olmuyoruz. Bu kul hakkına giriyor. Sonuç itibariyle bir salgın var ve bu salgını taşımış oluyoruz. Aşı olmalıyız, maskeyi de takmalıyız. Maske konusunda bir gevşeme var. İki gündür kolluk kuvvetleri marifetiyle ve sivil memurlar ile denetimleri arttırdık. Bundan sonrada denetimler artarak devam edecek. İstemesek de idari cezalar vermeye devam edeceğiz. Maske takmayan vatandaşlarımızı bir kez daha uyarmak istiyorum. Sonuç itibariyle bizim topluma karşı görevlerimiz var. Genel hijyen, hıfzıssıhha açısından sorumluluk bize verilmiş bu sorumluluğu da yerine getirmek açısından maskeyi muhakkak takma yönünde her türlü çareye başvuracağız, yaptırım uygulayacağız.

Bunun dışında tüm halkımıza, aşı sırası gelen tüm halkımıza gidin aşınızı olun diyoruz. Çeşitli mağduriyetler yaşamamak adına bunu halkımızdan talep ediyoruz. Kamu hizmeti görevindekilerinde zaten her şeyden önce, kamu hizmetlerinin aksamaması noktasında aşılarının olması gerektiğini birim amirleri marifetiyle kendilerine ilettik. Biz kıymetli hemşerilerimizden maske, mesafe ve temizlik kuralarına uyalım ve maske serbest değil bu salgını böyle yeneceğiz ve aşılamayı da arttıralım.” Dedi.

“ŞU ANDA ÇOK ENDİŞE EDECEĞİMİZ BİR DURUMDA DEĞİLİZ”

Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, açıklamasının sonunda ise bilim adamlarının ve bilimin aşı olmaktan başka çare olmadığını dediklerini vurgulayarak şu ifadeleri kullandı: “Muş’ta Türkiye ortalamasının altında bir vaka seyri de olsa zaman çizelgesine baktığımızda son dönemde bir yükselme trendi var. Bayramdan önce bu trend vardı bayramdan sonra daha da hızlandı. Eğer aşı olmazsak, maske takmazsak sonuçları çok daha ağır olur. Hepimiz daha fazla bu işten etkileniriz. Sıkıntının artacağını ön gördüğümüz için sıkıntı artmadan bu hususları tekrardan vatandaşlarımıza duyurmak istiyoruz. Şu anda çok endişe edeceğimiz bir durumda değiliz ama artış devam ediyor. Bir müddet sonra çok çok endişeleneceğimiz bir duruma gelebiliriz. Tüm vatandaşlarımız basiretli birer vatandaş olarak bu tedbirlere uymalı. Memleketimize düşman, vatandaşımıza düşman çeşitli gurupların aşının zararlı yan etkileri olduğu konusunda uydurma bilimsel olmayan çeşitli tavsiyeleri olabiliyor. Bunlar çeşitli merkezlerden yönetilen propagandalar bunlara itibar etmeyiniz. Biz dinen inanç olarak da bilme akla hürmet eden bir toplumuz. “Bilim çinde bile olsa gidip alınız” diyen bir peygamberin ümmetiyiz. Bilim adamları ve Bilim bugün diyor ki aşı olmaktan başka çare yok. Gidip çeşitli nedenlerle aşı olmuyorsak bunu izah etmek mümkün değil. Biz neye inanıyoruz, ne yapıyoruz. Endişelenelim ama hiç endişelenmezsek sıkıntı yaşarız. Onun için kurallara uyalım.” Şeklinde konuştu.

GÜNCEL 29.07.2021 19:55:00 108 0